IDMSA: Euro i funt pod presją

IDMSA
08-02-2008, 10:14

Czwartkowe decyzje banków centralnych Wielkiej Brytanii i strefy euro odnośnie stóp procentowych były zgodne z  oczekiwaniami rynku.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami same decyzje nie przyczyniły się do większej zmienności. Najważniejsze były komunikaty towarzyszące decyzjom. Bank Anglii obniżył główną stopę do 5,25% i zasugerował, że  możliwe są kolejne obniżki stop co wywołało dalszą wyprzedaż waluty brytyjskiej, o czym zadecydowało przede wszystkim istotne spowolnienie aktywności gospodarczej. Euro znalazło się również pod presją, jako że retoryka ECB była mniej jastrzębia. Trichet skupił się na wysokim ryzyku istotnego pogorszenia się perspektyw gospodarczych, nie dając jasnych wyznaczników co do dalszej polityki monetarnej, podkreślając jednak nadrzędny cel jakim jest walka z inflacją. Zwiększyły się jednak oczekiwania na cięcia stóp w  Eurolandzie w tym roku. Euro było sprzedawane. Mniejszy optymizm wśród inwestorów przełożył się z kolei na spadki europejskich indeksów akcji. Waluta amerykańska natomiast korzystała w dalszym ciągu na wzroście awersji do ryzyka, pomimo publikacji kolejnych słabych danych z sektora nieruchomości odnośnie. Pod presją znalazły się również waluty rynków wschodzących. Kontynuacja spadków na giełdzie i wzrost awersji do ryzyka będzie sprzyjał walutom niżej oprocentowanym i przyczyniał się do słabości walut wyżej oprocentowanych w szczególności z krajów dla których perspektywy wzrostu gospodarczego pogarszają się.

 

EURPLN

Silne spadki na giełdach, mocny jen oraz słabsze perspektywy gospodarcze dla krajów rozwiniętych sprawiły, że złoty kontynuował osłabianie się w okolice oporu na poziomie 3,62. Jak to widać w przeciągu kliku ostatnich dnia czynnikiem decydującym o losach złotego jest zachowanie giełd. Duża niepewność co do rozwoju sytuacji na rynkach światowych sprawia, że obserwujemy większą zmienność w ostatnim czasie. Wzrosty na giełdach sprzyjają umacnianiu się  złotego, natomiast spadki wywołują presję na PLN. Eurozłoty obronił istotny opór wynikający z 61,8% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6710 na 3,5528. Podtrzymujemy nasze zdanie, że dopóki EURPLN znajduje się poniżej silnej strefy oporu na 3,6250-3,6280, to nie należy spodziewać się jak na razie większej fali osłabienia. Ważne wsparcie wyznacza poziom 3,5850.

EURUSD

Wczorajszy mniej jastrzębi komunikat Trichet’a przyczynił się do dalszej wyprzedaży euro. Słabsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego oraz pojawienie się oczekiwań na obniżki stóp procentowych w końcu roku przyczyniły się do kontynuacji spadków na eurodolarze w okolice dolnej granicy szerokiego zakresu wahań. Obecnie silne wsparcie wyznacza poziom 1,44i spodziewamy się kontynuacji spadków na tej prze właśnie w te okolice. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 1,4540.

GBPUSD

Bardziej gołębi komunikat Banku Anglii oraz perspektywy kolejnych obniżek stop procentowych w Wielkiej Brytanii spowodowały silną wyprzedaż na funta. Zbliżamy się do minimum z końca stycznia tego roku, a sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu poziomu 1,9340. Dodatkowo struktura fal na wykresie dziennym wskazuje na możliwość wystąpienia jeszcze jednego minimum, przed jakąś większą korekta na tej parze. W dalszym ciągu preferujemy krótkie pozycje na tej parze.  

USDJPY

Duża zmienność na zagranicznych rynkach akcji przekłada się również na dużą zmienność na parach walutowych z JPY. Wczoraj wystąpiło lekkie przełamanie linii poprowadzonej po ostatnich minimach , jednak poprawa nastrojów  na giełdzie oraz kontynuacja umacniania się dolara sprawiłyy, że kurs szybko powrócił w okolice silnej strefy oporu wyznaczonej przez rejon 107,80-108,15, gdzie dodatkowo przebiega 61,8% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 110,11. Na razie kurs pozostaje w szerokim paśmie konsolidacji, jednak spodziewamy się silnego ruchu na tej parze w najbliższym czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: Euro i funt pod presją