Czytasz dzięki

IDMSA: jen i carry-trade w centrum uwagi

opublikowano: 08-02-2007, 11:12

Głównym tematem na rynkach walutowych pozostaje carry-trade, a w szczególności słaby jen. Jen najpierw osłabił się po wypowiedzi Paulsona odnośnie niechęci USA do zajmowania stanowiska w sprawie słabego jena w trakcie spotkania G7 w ten weekend, dzisiaj natomiast po wypowiedzi, który stwierdził, że nie należy śpieszyć się z podwyżkami stóp w Japonii.

Głównym tematem na rynkach walutowych pozostaje carry-trade, a w szczególności słaby jen. Jen najpierw osłabił się po wypowiedzi Paulsona odnośnie niechęci USA do zajmowania stanowiska w sprawie słabego jena w trakcie spotkania G7 w ten weekend, dzisiaj natomiast po wypowiedzi, który stwierdził, że nie należy śpieszyć się z podwyżkami stóp w Japonii. Jest to zatem kolejne zielone światło dla sprzedających niskooprocentowanego jena i kupujących waluty wysokooprocentowane. Należy pamiętać, że po spotkaniach G7 często dochodziło do silnych ruchów na walutach, których dotyczyły rozmowy lub komunikaty. Teraz jest to mało prawdopodobne, ale możliwe, że przynajmniej nastąpi lekka realizacja zysków. Nie uważamy, aby należało jednak pod to otwierać długie pozycje w jenie. Drugim ważnym tematem jest decyzja w sprawie stóp procentowych ECB i BoE. Przy braku zmian stóp BoE nie podaje komunikatu, więc jastrzębi komunikat ECB może wywołać dalsze umocnieni się EUR do GBP i w efekcie także USD.


PLN

Uważamy, że jeśli decyzja ECB i komunikat nie zmienią obecnej sytuacji to do końca tygodnia złoty będzie relatywnie stabilny. 3.8620 jest poziomem wsparcia, i ten rejon jest kluczem do utrzymania tendencji wzrostowej. Jego przełamanie otwiera drogę (z punktu widzenia analizy technicznej) do 3.84. Sentyment do naszego regionu jest bardzo dobry, co obrazuje umacnianie się forinta – lecz wyraźnie jest to wynik zakupów walut wysokooprocentowanych. Uważamy, że dalsza sytuacja zdeterminowane będzie przez wydarzenia na rynkach głównych a w szczególności przez posiedzenie G7. Jeżeli wywoła ono umocnienie Jena i realizacje zysków na carry-trade’ach to złoty może się nieco osłabić w skutek wzrostu EURHUF. Rejon 3.8860 stanowi już strefę oporu. Na GBPPLN może dzisiaj dojść do większych spadków, jeśli po decyzji BoE i ECB EURGBP kontynuować będzie wzrosty.

EUR/USD

Sytuacja na tej parze wynika głownie z ruchów na EURGBP i EURJPY po wypowiedziach Paulsona i przedstawiciela BoJ oraz oczekiwań na spotkanie G7. Nie mamy zdecydowanej opinii na temat dalszego zachowania EURUSD. Technicznie okolice 1.2970 mogą okazać się korzystne do zakupów, natomiast obronienie 1.2950 jest konieczne do utrzymania tendencji wzrostowej. Najlepsze rezultaty przynosiło ostatnio sprzedawanie EURUSD na wybiciach z zakresów, teraz EURUSD wrócił mniej więcej do poziomu który można uznać za neutralny. Biorąc pod uwagę możliwe skutki braku jakiegokolwiek komunikatu G7 w sprawie walut sugerowalibyśmy obserwowanie zachowania w okolicy 1.2950/70, gdyż może ten poziom może okazać się dnem korekty wynikającej ze zmniejszania pozycji przed weekendem.

GBPUSD

Funt poruszał się w bardzo wąskim przedziale pomiędzy 1,9670-1,9735. Wczoraj słabsze dane na temat produkcji przemysłowej osłabiły funta, jednak nie na tyle, żeby zbliżył się on w rejony silnego wsparcia na poziomie 1,9650. Spodziewamy  się, że do decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych GBPUSD będzie się konsolidował. Rynek oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie 5,25%. Wszelkie pozycje zajmowalibyśmy po decyzji BoE. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,9660, natomiast oporem rejony ostatniego maksimum na poziomie 1,9750.

USDJPY

Jen dość mocno osłabił się w stosunku do dolara po wypowiedzi jednego z członków BoJ, który oświadczył, że nie ma co spieszyć się z podwyżką stóp procentowych. Niepewność wokół tego czy jen będzie jednym z głównych tematów na posiedzeniu G7 powodują,  że jen może lekko umocnić się jutro na skutek redukcji części długich pozycji w USDJPY. Silnym wsparciem pozostają rejony 120.60, natomiast oporem poziom 121,50 wynikający z 70,7% zniesienia fib.  Atrakcyjnym poziomem cenowym do wznawiania długich pozycji bedą okolice 120,70.  Spodziewamy się, że w dniu dzisiejszym USDJPY będzie kontynuował ruch wzrostowy w kierunku 121,50.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane