IDMSA: Nie można narzekać na brak działań ze strony Fedu

IDMSA
opublikowano: 31-01-2008, 09:28

Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynki utrzymywały się w szerszych zakresach wahań do czasu komunikatu.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków doszło do kolejnego cięcia stóp procentowych. Fed zdecydował się na bardziej agresywne posunięcie, obniżając główną stopę procentową do poziomu 3% i stopę dyskontową do poziomu 3,5%. Na pewno nie można narzekać na brak działań ze strony Fed. Nieco w ponad tydzień główna stopa procentowa została obniżona o 125pb! Priorytetem pozostaje pobudzenie gospodarki, której kondycja nie jest najlepsza. Fed zaniepokojony jest sytuacją na rynkach finansowych, trudniejszymi warunkami kredytowania, spowolnieniem na rynku nieruchomości a także brakiem stabilności rynku pracy. Wczorajsze dane pokazały, że wzrost gospodarczy w IV kwartale wyniósł zaledwie 0,6%, czyli mniej niż oczekiwania rynkowe na poziomie 1,2%. Komunikat FOMC spowodował falę wyprzedaży dolara wobec wyżej oprocentowanych walut. Indeks dolarowy tym samym powrócił w okolice minimów.  Na decyzję optymistycznie zareagowały rynki akcji, kontynuując wzrosty.
Kolejne posiedzenie Fed odbędzie się pod koniec marca. Ostatnie działania Fed pokazały jednak, iż w razie pogarszających się warunków należy spodziewać się kontynuacji obecnej polityki monetarnej, na co wskazuje stosunek głosów 9-1 za wczorajszą obniżką. Jedynie Fisher głosował za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie. Takie stanowisko Fedu sprawia, że presja na walutę amerykańska będzie się utrzymywała.  Decydujące w tej kwestii będą również piątkowe dane z rynku pracy.


EURPLN

Decyzją RPP w środę główna stopa procentowa została podniesiona o  25pb do poziomu 5,25%. Choć była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku, złoty zareagował lekkim umocnieniem. W dalszym ciągu utrzymywany jest zakres wahań z początku tego tygodnia. Pomimo wczorajszej silnej wyprzedaży dolara na skutek kolejnej obniżki stóp procentowych oraz nieco lepszych nastrojów na giełdzie złoty umocnił się nieznacznie w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,60. .  Tak wiele czynników sprzyjających PLN, w tym dane na temat wzrostu polskiej gospodarki o 6,5% w ubiegłym roku nie wywołały silniejszego ruchu na eurozłotym. W dalszym ciągu podtrzymujemy nasze zadnie, że większego ruchu  możemy się spodziewać dopiero po wybiciu z zakresu 3,60-3,63

EURUSD

Eurodolar przetestował w dniu wczorajszym istotny opór wynikający ze zniesienia geometrycznego i kontynuował wzrosty. Nieco lepsze dane na temat raportu ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym  na chwilę wsparły walutę amerykańską. Dolar znalazł się jednak znów pod presja na skutek decyzji FOMC o kolejnej obniżce stóp procentowych do poziomu 3,0%. Fed za wszelką cenę chce uchronić gospodarkę amerykańską przed recesją. Eurodolar wybił się górą z szerokiego zakresu wahań 1,44-1,49, co wskazuje na chęć kontynuacji wzrostów. Obecnie jesteśmy bardzo blisko istotnych opórów wynikających z maksimów z  połowy stycznia tego roku oraz końca listopada zeszłego roku. Wzrosty hamuje również górna granica kanału wzrostowego na wykresie godzinowym. W dalszym ciągu preferowalibyśmy zakupy eurodolara na ruchach korekcyjnych.

GBPUSD


Silna presja utrzymująca się na dolara doprowadziła kurs GBPUSD w okolice istotnej strefy oporów. Wzrosty na tej parze zostały wyhamowane na poziomie 1,9955, gdzie znajduje się 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 2,08. Funtdolar w ostatnim czasie jest bardzo zmienny i zawęża zakres swoich ruchów. Jako, że rejon 1,9960-2,01 wyznacza silną strefę oporu  to wszelkie wzrosty GBPUSD w tamte okolice będą naszym zdaniem dobra okazja do sprzedaży tej pary. Obecnie jednak rejon 1,9820-40 można wykorzystać do zakupów z krótkim SL. Istotny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach oraz 100-okresowa  średnia na wykresie godzinowym. 

USDJPY

Wczorajsza obniżka stóp procentowych w USA osłabiła dolara i doprowadziła kurs USDJPY ponownie w okolice silnego wsparcia na poziomie 106,00. Nieco lepsze nastroje na giełdzie a także zakupy bardziej ryzykownych aktywów dokonywane przez inwestorów przyczyniły się do ponownej słabości jena. Od początku tygodnia dolarjen utrzymuje zakres wahań pomiędzy wsparciem na poziomie 106 a strefą oporu 107,30-50. Analiza techniczna nie daje jasnych sygnałów, gdyż jak na razie znajdujemy się w zakresie wyznaczonym przez ramiona trójkąta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane