IDMSA: Oczekiwania odnośnie stóp umacniają dolara

29-05-2007, 10:42

Ograniczanie oczekiwań na obniżki stóp procentowych w USA to główny czynnik, który wpłynął na lepszą kondycję dolara. Pojawiły się nawet pewne oczekiwania na podwyżki, bowiem rynek obecnie wyceni ponad 28% szansę, że FED podniesie stopy do 5.50 w 2007 roku.

Jeszcze tydzień temu rynek nie wyceniał takiej możliwości. Wśród inwestorów nadal jednak dominują oczekiwania obniżek stóp. Ogólne umocnienie zapoczątkowane zostało przez dobry raport ISM na początku maja i kontynuowane dzięki kolejnym pozytywnym publikacjom. W związku z tym, że inwestorzy zaczęli już wyceniać realną możliwość podwyżki stóp w USA pozwala nam stwierdzić, że dolar zaczyna być nieco wykupiony. Niewykluczone, że jeszcze się umocni, jednak wzrost powinien być już niewielki. Jednym istotnych powodów, dla których tak uważamy, jest fakt, że dane na temat inflacji bazowej nie wskazują na konieczność dalszych podwyżek. W tym tygodniu opublikowane będą ważne dane makro: dane istotnych rynku pracy, indeks PCE oraz indeks ISM. Są to dane o wielkim kalibru i mają potencjał zakończyć korektę na EURUSD lub rozpocząć nową falę wzrostową. W związku z tym preferujemy ostrożne krótkie pozycje w USD z obecnych poziomów.

EUR/PLN

Po wczorajszym spokojnym dniu świątecznym inwestorzy zaczną przygotowywać się do serii ważnych danych makro z USA. Dane te mają potencjał istotnie wpłynąć na oczekiwania odnośnie stóp procentowych oraz na wartość dolara a zatem mogą mieć znaczenie także dla naszego rynku. Złoty sam w sobie nie jest bardzo atrakcyjną walutą do zakupów, jest co najmniej kilka innych walut z rynków wschodzących na które łaskawiej patrzą inwestorzy. O sentymencie do naszej waluty decyduje głównie sytuacja na rynkach giełdowych i ogólny sentyment do rynków wschodzących, a te pozostają na razie dobre. Umocnienie jena po dobrych danych makro nie miało na razie negatywnego wpływu, więc na razie oczekujemy, że złoty będzie dosyć stabilny i w ciągu dnia może się ponownie zbliżyć do 3.80. Przy 3.7920 znajduje się krótkoterminowa linia trendu i średnia, która wsparła złotego 11 i 21 maja, więc może to być dobry poziom do otwarcia długiej pozycji.

EUR/USD

Spadek kursu EURUSD jest coraz wolniejszy i wiele wskazuje na możliwość utworzenia się minimum niedaleko od obecnych poziomów. Powody umocnienie dolara są obecnie już dość wyraźne, co skłania nas do przyjęcia opinii, że korekta zbliża się do końca. Uwaga rynku skupiona jest na poziomie 1.3370, gdzie wielu upatruje istotnego lokalnego ekstremum. Rynek jednak zazwyczaj notuje ekstremum tam gdzie się go nikt nie spodziewa. Obecnie sytuacja na EURUSD jest neutralna. Z jednej strony wzrosty powstrzymywane są przez opadającą linię trendu, z drugiej jednak pojawiła się szansa na utworzenie się na obecnych poziomach formacji odwróconej głowy z ramionami. Od przyjęcia wzrostowego nastawienia powstrzymuje nas fakt, że na razie nie została przerwana sekwencja kolejnych niższych dołków i niższych szczytów. Aby sytuacja techniczna zaczęła przemawiać na korzyść EUR utrzymane musi być 1.3418, chociaż wsparcie będzie gęstniało bliżej 1.34. Najlepszą strategią wydaje się być ostrożne kupowanie na nowych dołkach. Sytuacja fundamentalna jest nieco ciekawsza, gdyż w tym tygodniu publikowanych będzie mnóstwo bardzo ważnych danych makro, które mogą dostarczyć fundamentalnych powodów do zakończenia korekty na EURUSD.

GBPUSD

GBPUSD broni wsparcia w okolicach 1,9800. W dalszym ciągu pozostajemy w bardzo wąskim zakresie ruchu 1,9800-1,9860. Wybicie z tej kilkudniowej konsolidacji przyczyni się do silniejszego ruchu w którymś z kierunków. Istotne umocnienie się funta nastąpiło po jastrzębim komunikacie BoE. Jeśli napływające dane z gospodarki będą również dobre, to spodziewamy się dalszego umocnienia funta. Istotne dla dalszych losów GBPUSD będą również jutrzejsze notatki z posiedzenia FOMC. GBPUSD w dalszy ciągu broni istotnego wsparcia wynikającego z 38,2% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego. Preferowalibyśmy kupno GBPUSD w okolicach 1,9815 z krótkim SL na 1,9798.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej doszło do dość istotnego umocnienia się japońskiej waluty, czemu towarzyszyła publikacja lepszych danych z Japonii. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu do poziomu 3,8%, najniższego od 9 lat. Wzrosły również wydatki gospodarstw domowych o 1,1%, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4% licząc miesiąc do miesiąca. Lepsze dane zwiększają oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych w Japonii. Formacja podwójnego szczytu w rejonie 121.85 została potwierdzona i obecnie stanowi ona silny opór . Pojawiła się presja podażowa na USDJPY. Obecnie celem umacniania się jena jest linia trendu przebiegająca w okolicy 121,00. Istotny poziom wyznaczają również rejony 120,85 wynikające z ostatniego minimum. W związku z tym, że mamy potwierdzenia dla formacji na 121,85 preferowalibysmy krótkie pozycje na USDJPY otwierane w rejnie 121,55/60.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: Oczekiwania odnośnie stóp umacniają dolara