IDMSA.PL: beżowa księga pomogła GPW

opublikowano: 07-03-2002, 17:10

W ostatnim czasie fala optymizmu przetoczyła się przez światowe rynki akcji. Również wczorajszej sesji za oceanem towarzyszył optymizm. Zawdzięczać go należy, przede wszystkim, opublikowanej przez Fed beżowej księdze, w której wskazano na oznaki poprawy sytuacji gospodarczej w USA. Wzrosty indeksów DJIA, Nasdaq czy Nikkei, z jakimi mamy do czynieni w tym tygodniu, dopiero dzisiaj pobudziły inwestorów do zdecydowanych zakupów na warszawskiej giełdzie. Niestety fatalne wyniki finansowe większości spółek za IV Q, ciągle nienajlepsza sytuacja gospodarcza kraju oraz problemy jakie dotykają największych przedstawicieli naszej giełdy nie zachęcają do znacznego zaangażowania się.

Dzisiejsza sesja na WGPW była – w mojej ocenie – kolejnym testem siły naszego rynku. Spore wzrosty indeksów giełd europejskich zostały tym razem wykorzystane do znacznej aprecjacji kursów akcji. Co prawda tuż po otwarciu notowań indeks WIG20 zyskał nieco ponad 1,5 proc. lecz poranne wzrosty cen akcji stały się okazją do sprzedaży akcji, spychając indeks do poziomu 1387 pkt. Dopiero popołudniowa część notowań pokazała siłę rynku, przyczyniając się do znacznych wzrostów. Największym powodzeniem cieszyły się spółki branży TMT. Techwig wzrósł o niemal 2,9 proc. Najbardziej na wartości zyskały akcje Grupy Onet, które zyskały 7,7 proc oraz Elektrimu, wzrost o ponad 6 proc. Jednak do wzrostu tego indeksu w największym stopniu przyczyniły się spółki o największym udziale w ustalaniu wartości tego indeksu, czyli Prokom, Telekomunikacja Polska i Softbank. Akcje tych spółek zyskały ok. 3,5 proc. Niechlubnym bohaterem sesji były walory KGHM. Straty poniesione w 2001 r. oraz wątpliwości związane z księgowaniem Telefonii Lokalnej „Dialog” (co skutkować może koniecznością utworzenia kolejnych wielomilionowych rezerw) pogrąża notowania giełdowe tej spółki. Po wczorajszym 4 proc. spadku, akcje te straciły dzisiaj kolejne 3 proc.

Wszystko więc wskazuje na to, że linia trendu wzrostowego została obroniona, ale co do kontynuacji tendencji wzrostowej zapoczątkowanej w listopadzie ub. roku mam poważne wątpliwości.

TOMASZ ZAJĄC

IDMSA.PL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDMSA.PL: beżowa księga pomogła GPW