IDMSA.PL: warszawski parkiet znów do dołu...

12-04-2002, 17:05

Ostatnia sesja w tym tygodniu na GPW S.A. nie poprawiła nastrojów wśród rodzimych inwestorów. Indeks WIG20, który pod wpływem przeceny spółek za oceanem, otworzył się z pół procentową stratą w stosunku do wczorajszej sesji, już po niespełna dwóch kwadransach stracił kolejne półtora osiągając dzienne minimum na poziomie 1328,24 pkt. Największy wpływ na takie zachowanie się głównego indeksu warszawskiej giełdy miały walory TP S.A., PKN-u, PEKAO S.A. oraz Prokomu. W tym czasie akcje Telekomunikacji Polskiej zniżkowały aż do poziomu 12,50 zł., co stanowiło blisko 10% zniesienie w stosunku do kursu otwarcia na wczorajszej sesji. Pozostałe papiery notowały trzyprocentowe straty.

Dalszy ciąg sesji charakteryzował się powolnym odrabianiem porannych strat. Indeks WIG20 osiągnął poziom 1338 pkt., ale przy znacznie niższych obrotach, co nie wskazywało na długotrwałą poprawę nastrojów. Na zamknięciu sesji indeks WIG20 zanotował spadek o 1,56% osiągając 1335,82 pkt.

W moim odczuciu w przyszłym tygodniu tendencja spadkowa będzie kontynuowana. Świadczy o tym wielkość obrotów i ich gwałtowny wzrost podczas wyprzedaży akcji. Momentami na dzisiejszej sesji „znikali” kupujący, a akcji pozbywano się panicznie. Istotną linią obrony na indeksie WIG20 będzie poziom dzisiejszego minimum, a więc 1328 pkt., po przełamaniu której możemy mieć do czynienia z głębszą korektą. W dodatku, poprawie nastrojów nie pomogą publikowane wskaźniki makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych, albowiem zarówno wskaźnik PPI mierzący zmianę cen producentów, jak i Michigan Sentiment, mówiący o nastrojach, osiągnęły gorsze rezultaty od przewidywań analityków.

Paweł Gołębowski

Makler Papierów Wartościowych IDM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDMSA.PL: warszawski parkiet znów do dołu...