IDMSA: Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza.

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 11-09-2006, 11:01

Prezes NBP Leszek Balcerowicz w sobotę oznajmił, że nie zamierza stawić się przed sejmową komisją śledczą na przesłuchaniu 15 września. Według szefa NBP Komisja Śledcza ds. Banków i Nadzoru Bankowego może stworzyć niebezpieczny precedens, który mógłby być początkiem ograniczenie niezależności banku centralnego.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz w sobotę oznajmił, że nie zamierza stawić się przed sejmową komisją śledczą na przesłuchaniu 15 września. Według szefa NBP Komisja Śledcza ds. Banków i Nadzoru Bankowego może stworzyć niebezpieczny precedens, który mógłby być początkiem ograniczenie niezależności banku centralnego.

Politycy mogą wzywać przyszłych prezesów Narodowego Banu Polskiego (kadencja Balcerowicza kończy się w grudniu br.) przed komisję śledczą bez żadnego powodu i wywierać nań presję w celu chcąc zmniejszenia kosztu pieniądza i krótkoterminowego polepszenia koniunktury. Taki proces znacznie ograniczyłby wartość polskiego pieniądza i mógłby doprowadzić do postrzegania Polski jako kraju z ograniczoną gospodarką rynkową. Starcie na linii prezes NBP - komisja w sobotę miało dopiero swój początek, gdyż reakcja koalicji była jednoznaczna: grzywna i doprowadzenie siłą. Warto dodać, że prezes Balcerowicz zgodził się zeznawać przed komisją, jeśli Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 21 września uzna jej istnienie za konstytucyjne. 

USD/PLN

Pogorszenie sentymentu do regionu wynika ze znacznie przewyższającego oczekiwania analityków wzrostu kosztów pracy w USA rozbudzającego oczekiwania na jeszcze jedna podwyżkę kosztu pieniądza przez  FOMC. Fala wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, spadków indeksów giełdowych i umocnienia dolara do większości walut na świecie przekłada się na wzrost awersji ryzyka. Dodatkowo niepokój wśród inwestorów budzi początek sporu na linii prezes NBP - komisja śledcza, będący atakiem na niezależność Narodowego Banku Polskiego. Mimo dobrej kondycji polskiej gospodarki siła dolara spowodowana wycofywaniem kapitałów do USA może spowodować, że notowania USDPLN przebiją kluczowy opór na poziomie 3,1450. 

EUR/PLN

Notowania EURPLN przez dwa ostatnie dni nie mogą przebić kluczowego oporu na poziomie 3,99 i do czwartkowej publikacji makro będą poruszać się w rytmie widomości z polskiej sceny politycznej. Według konsensusu analityków inflacja CPI wyniosła w sierpniu 1,4 proc. (r/r) głównie za sprawą wzrostu cen żywności spowodowanego suszą (na ogół w tym miesiącu ceny spadają) i utrzymującego się na wysokim poziomie popytu wewnętrznego. Warto dodać, że poziom 1,5 jest dolną granicą celu inflacyjnego RPP i jego osiągnięcia, wraz z inflacją płac na poziomie 5,3 proc. (publikacja w piątek o 14:00) może przyczynić się do rozbudzenie oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych już w pierwszym kwartale 2007 roku.  Dane o bilansie płatniczym w lipcu zostaną opublikowane jutro i prawdopodobnie pokażą deficyt rzędu 145 mln. euro wobec nadwyżki 160 mln. miesiąc wcześniej. Na notowania złotówki nie ma prawie żadnego wpływu możliwość powrotu Zyty Gilowskiej do rządu.                

EUR/USD

W zeszłym tygodniu notowani eurodolara przebiły bardzo ważne wsparcie w strefie 1,2780/90, co zgodnie z prognozą doprowadziło do przetestowania 1,2650. Umocnienie dolara w czwartek i piątek jest reakcją na wypowiedź Janet Yellen z Fed, która stwierdziła, że możliwe są dalsze podwyżki kosztu pieniądza w celu walki z inflacją utrzymującą się na bardzo wysokim poziomie. Jastrzębi ton wypowiedzi i coraz lepsze dane makro z amerykańskiej gospodarki mogą nie pozwolić na oczekiwane spowolnienie inflacji do poziomów niewymagających działań monetarnych w czwartym kwartale. Dodatkowo spadające ceny ropy naftowej zmniejszają obawy o przyszłe deficyty handlowe USA, a wzrost awersji do ryzyka powoduje wycofywanie kapitału z rynków światowych i ich powrót za ocean. Podczas dzisiejszego szczytu G10 prawdopodobnie usłyszymy prognozę rekordowego wzrostu gospodarczego gospodarki światowej, co powinno umożliwić szefom banków centralnych dalsze zaostrzanie polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu