IDMSA: Polityka monetarna nie jest wystarczająca odpowiedzią na kryzys

IDMSA
opublikowano: 29-01-2008, 09:14

Początek tygodnia przyniósł kolejną falę wyprzedaży waluty amerykańskiej. Dolar pozostawał słabszy na skutek poprawy nastrojów na giełdzie, którą wywołały oczekiwania na kolejne agresywne obniżki stóp procentowych przez Fed.

Pomimo spadków na giełdach azjatyckich, większość europejskich i amerykańskich indeksów akcji zdołała zamknąć się na plusie. Nawet publikacja słabych danych z rynku nieruchomości nie przyczyniła się do większej nerwowości na rynkach akcji, jako że inwestorzy spodziewali się słabych danych z tego sektora. W grudniu sprzedaż nowych domów spadła o 4,7% w relacji miesiąc do miesiąca. Słabe dane nie pozwalają zapomnieć o widmie recesji w USA. Troska o perspektywy gospodarcze w sytuacji gdy USA spowalnia a inne kraje nie wykazują inicjatywy w podejmowaniu walki z globalnym spowolnieniem zmieniła stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dyrektor MFW ostrzegł, że kryzys na rynku kredytowym jest na tyle poważny, że sama obniżka stóp procentowych nie wystarczy by rozwiązać problem. Tym samym Strauss-Kahn dal zielone światło dla zaproponowanego w USA pakietu stymulacyjnego. Wydaje się, iż obecnie połączenie rozluźnienia w polityce monetarnej i w polityce fiskalnej może okazać się ratunkiem dla Stanów Zjednoczonych. Taka kombinacja daje nadzieję na pobudzenie konsumpcji będącej motorem gospodarki.
Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FOMC i RPP. Wydarzeniem dnia będą jednak publikowane dane makroekonomiczne z USA. Z najważniejszych należy wymienić zamówienia na dobra trwałe oraz indeks zaufania konsumentów. Słabsze dane będą wzmacniały oczekiwania na agresywne cięcia stóp w USA, co  spowoduje utrzymanie się presji na dolara. 


EURPLN

Dziś rozpoczyna się pierwszy dzień posiedzenia RPP. W oczekiwaniu na środową decyzję odnośnie stóp procentowych złoty zawęża zakres swoich wahań. W dalszym ciągu polska waluta pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych. Wczorajsze spadki w trakcie sesji azjatyckiej spowodowały niewielkie osłabienie się złotego, a już nieco lepsze nastroje panujące na parkietach amerykańskich spowodowały powrót EURPLN w okolice istotnych wsparć. Jeśli utrzyma się presja na walutę amerykańska, to najprawdopodobniej dłuższa konsolidacja w rejonie strefy wsparcia przyczyni się do dalszego umocnienia złotego. Wczoraj eurozłoty wybronił najbliższy opór na poziomie 3,6295 w postaci 38,2% zniesienia całości spadków z poziomu 3,6710. Obecnie kurs znajduje się pośrodku kanału (3,60-3,63) wyznaczonego przez najbliższy opór i wsparcie. Ponieważ jak na razie sytuacja techniczna nie daje sygnałów co do dalszego kierunku ruchu, to poczekalibyśmy na wybicie z tego wąskiego zakresu.

EURUSD

Poniedziałek rozpoczął się nienajlepiej dla dolara. Dominowały nastroje z zeszłego tygodnia i waluta amerykańska osłabiała się na skutek oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych w Stanach a także poprawy nastrojów na giełdach. Oliwy do ognia dolały słabsze dane z rynku nieruchomości w USA. Eurodolar kontynuował wzrosty w okolice silnego oporu na poziomie 1,48, wyznaczonego przez 78,6% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,4922. Wszelkie ruchy korekcyjne z tych poziomów mogą okazać się ponownie dobrą okazja do zakupu euro. Obecna sytuacja techniczna sprzyja bowiem dalszym zrostom w rejon 1,49, gdzie znajduje się górne ograniczenie szerokiego zakresu wahań. Wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,4660.

GBPUSD


W tym tygodniu, z powodu braku ważniejszych publikacji z Wielkiej Brytanii, funt będzie pod wpływem publikowanych kluczowych danych z gospodarki amerykańskiej. Dłuższa konsolidacja w rejonie 1,9500 zaowocowała ruchem korekcyjnym w okolice 1,99, gdzie znajduje się opór w postaci 38,2% zniesienia fib. Na wykresie możemy zaobserwować coraz wyższe dołki, co sprzyja dalszym wzrostom. Dodatkowo utrzymująca się presją na dolara powinna sprzyjać funtowi. Kolejne maksimum lokalne dopełni strukturę pięciofalową obecnego impulsu wzrostowego. Silny opór wyznacza obecnie poziom 1,9960.  

USDJPY

Para USDJPY coraz bardziej zawęża zakres swoich wahań. Obecnie kurs znajduje się w zakresie wyznaczonym przez ramiona trójkąta, z którego lada moment powinno nastąpić wybicie. W nocy zostały opublikowane kolejne dane z Japonii. Stopa bezrobocia w grudniu ukształtowała się na tym samym poziomie 3,8%, jednak firmy zatrudniają coraz mniej pracowników jako że obawy o stan gospodarki amerykańskiej przysłaniają również perspektywy gospodarki japońskiej. Na giełdach azjatyckich panowały lepsze nastroje, głównie za sprawą rosnących oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych w USA. Wzrostów na dolarjenie broni silne wsparcie na poziomie 106.


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane