IDMSA: Poprawa nastrojów

IDMSA
opublikowano: 02-02-2010, 12:25

Wczoraj amerykański rynek akcji zdołał pozytywnie zareagować na dobre dane ISM dla przemysłu. Poszczególne komponenty indeksu wskazują jednoznacznie na kontynuację ekspansji gospodarczej.

Wobec publikowanego w piątek miesięcznego rynku pracy szczególnie istotny był kolejny wzrost komponentu zatrudnienia, choć pozostaje on "najsłabszym ogniwem" indeksu. Widoczna jest  także poprawa eksportu. Analogiczne dane PMI ze strefy euro były również lepsze od oczekiwań.  Dzisiaj rynki  akcji kontynuują rozpoczęte wczoraj odbicie.  Gorzej zachowują się 10-latki amerykańskie, których rentowności rosną po nieudanym wybiciu z piątku. Wczorajszy wzrost na indeksach nie był  poparty wysokim wolumenem - na NYSE obróciło się około milliard akcji; relacja wolumenu spółek wzrostowych spadkowych wyniosła około 9:1.  Przy braku istotniejszych danych w dniu dzisiejszym rynek będzie powoli pozycjonował się na piątkowe dane z rynku pracy. Dotychczasowy zasięg korekty od szczytu wynosi około 80 punktów na indeksie S&P500. Po zanegowaniu piątkowego spadku jest szansa na większe odbicie.

Na walutach zwraca dzisiaj uwagę zachowanie dolara australijskiego, który traci po tym jak Bank Australii niespodziewanie pozostawił stopy na niezmienionym poziomie. Zaskoczenie rynku były pełne.  Dość powiedzieć, że wszyscy ankietowani przez Bloomberga ekonomiści spodziewali się podwyżki o 25 punktów bazowych.  AUDUSD silnie traci zbliżając się na 50 pipsów do grudniowych minimów przy 0,8733.  Ogólnie dolar amerykański jest dzisiaj nieco słabszy wobec widocznej poprawy nastrojów. Być może zimnym prysznicem dla rynku okazał się zaprezentowany wczoraj  projekt amerykańskiego budżetu zakładający deficyt na poziomie 10,6% PKB w 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane