IDMSA: przedświąteczny rynek

Internetowy Dom Maklerski SA
21-12-2006, 11:18

Zachowanie rynku EURUSD w ostatnich dniach jest bardzo trudne do skomentowania. Reakcje na dane makroekonomiczne są prawie niewytłumaczalne (np. porównanie reakcji po CPI i PPI), na rynku występują gwałtowne zwroty sentymentu, ruchy są nieco ‘przesadzone’ i są często gwałtownie odwracane.

Zachowanie rynku EURUSD w ostatnich dniach jest bardzo trudne do skomentowania. Reakcje na dane makroekonomiczne są prawie niewytłumaczalne (np. porównanie reakcji po CPI i PPI), na rynku występują gwałtowne zwroty sentymentu, ruchy są nieco ‘przesadzone’ i są często gwałtownie odwracane.

Wydarzenia takie jak np. jastrzębie wypowiedzi szefa ECB zamiast skłaniać inwestorów do kontynuacji ruchu wzrostowego okazują się nie mieć żadnego wpływu. Takie zachowanie jest w naszej opinii wynikiem niewielkiej płynności, braku zainteresowania otwierania pozycji przed okresem niskiej aktywności i zmiennych danych makro. Większy wpływ na zachowanie EURUSD mają ostatnio informacje z Japonii. Jest to prawdopodobnie związane z faktem, że EURJPY znajduje się na ekstremalnych poziomach i inwestorzy zaczynają być coraz bardziej bojaźliwi. Przykładem są dane na temat przepływów kapitałowych. Uważamy, że obecnie nie jest najlepszy moment do spekulacji, gdyż niepłynność rynku może zachęcać większe banki do sterowania rynkiem w celu realizacji zleceń z książek co owocuje fałszywymi wybiciami i gwałtownym zwrotami.

USD/PLN

Dzisiaj oczekujemy pozostawania USDPLN w okolicy 2.88. Zarówno w Polsce, jak i w USA będą dzisiaj publikowane dane makro (u nas sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia, w USA dane na temat PKB w III kw., bezrobocie tygodniowe, indeks Philadelphia FED). Rynek znajduje się jednak w nastroju przedświątecznym, płynność maleje, a reakcje na dane są coraz bardziej zagadkowe. Preferujemy zakupy USDPLN w okolicy 2.87 i sprzedaż powyżej 2.89. Okazją do zobaczenia takich poziomów może być właśnie publikacja danych makro.

EUR/PLN

Dzisiaj publikowane będą dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Pierwsze dane powinny mieć znaczenie dla rynku, jednak nawet jeśli umocnią złotego to prawdopodobnie chwilowo, gdyż ostatnio obserwujemy kupowanie EURPLN na każdych spadkach. Fakt, że odbicia  nie przeradzają się w większe wzrosty przekonuje nas do tego, że jest to tylko realizacja zysków – domykanie długich pozycji w złotym przed świętami. Dzisiaj i jutro oczekujemy podobnego zachowania i preferujemy kupować EURPLN na spadkach w okolice ostatnich minimów, czyli 3.78/9.

EUR/USD

Reakcje na dane makro w ostatnich dniach są bardzo zagadkowe. Niskie wskazanie CPI umocniło USD, wysokie wskazanie PPI, które sugeruje wzrost inflacji CPI w grudniu z kolei osłabiło dolara. Indeks IFO faktycznie pomógł euro, jednak jastrzębie wypowiedzi szefa ECB, które zwiększają szanse na wyższe stopy w przyszłym roku już nie. Uważamy, że rosnąca awersja do ryzyka przed świętami spadająca płynność są głównymi winowajcami tej sytuacji. W związku z tym odradzamy otwieranie dużych pozycji i jeśli w ogóle to preferujemy handel w ostatnich zakresach. Dzisiaj publikowane są w USA dane na temat PKB w III kw., bezrobocie tygodniowe, indeks Philadelphia FED, jutro natomiast dane o zamówieniach na dobra trwałe, indeks Michigan i dane na temat dochodów i wydatków konsumentów. Są to ważne dane i potencjalnie mogą one wywołać sporą zmienność. Patrząc jednak na zachowanie rynku w ostatnim czasie najkorzystniejsze może być sprzedaż na wzrostach i zakup na spadkach niezależnie od tego co mówią dane. W krótkim terminie okolice 1.3170 mogą być dobre do zakupów a wzrosty w okolice 1.3280 do sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: przedświąteczny rynek