IDMSA: Rynek pokładał wielkie nadzieje w Fed

IDMSA
opublikowano: 12-12-2007, 10:15

Wygląda na to, że inwestorzy uważają, że  obniżki stóp, i to duże są jedyną rzeczą, która umożliwi uniknięcie recesji i  uratuje rynki akcji.

Potraktowali wczorajszą obniżkę o 25 pkt, jako zdecydowanie zbyt małą by to uczynić. Rynek zareagował wyprzedażą akcji i lekkim umocnieniem dolara. Siła USD może być jednak krótkotrwała, dlatego, że inwestorzy będą najprawdopodobniej wyceniać obniżki na każdym kolejnym posiedzeniu. Wśród inwestorów panuje opinia, że FED powinien silnie obniżać stopy w związku z fatalną sytuacją na rynkach kredytowych i trudną dostępnością finansowania dla inwestycji, natomiast FED chce i musi stwarzać pozory, że obniża stopy w związku ze słabą sytuacją gospodarczą. Potwierdza to komunikat, który zawiera głównie odniesienia do sytuacji realnej gospodarki, sytuacja na rynkach finansowych ma drugorzędne znaczenie. Dla rynków finansowych ma ono oczywiście znaczenie pierwszorzędne. Zwiększenie tempa obniżek stóp może być zatem odczytane jako oznaka niepokoju w FOMC, a zatem jest to w naszej opinii mało prawdopodobne. Większa będzie jednak pewność mniejszych obniżek. Jest zatem szansa na to, że decyzje FED będą w najbliższym czasie zgodne z tym co pokazują rynki terminowe. Sądzimy także, że rynki wschodzące nie powinny w wyniku wczorajszej decyzji zbyt długo pozostawać pod presją.


EURPLN

W pierwszej reakcji złoty się osłabił w ślad za giełdą i innymi rynkami wschodzącymi. Sądzimy jednak, że słabość ta będzie krótkotrwała. To, że FED obniżył tylko o 25 pkt nie oznacza, że istnieje ryzyko zahamowania spadku stóp procentowych w krajach rozwiniętych. Może będzie to odbywało się w nawet bardziej przewidywalny sposób. Oczekujemy zatem, że złoty ponownie testować będzie wsparcie w okolicy ostatnich minimów. Pewien opór morze się jednak pojawić przy 3,5740. Wyraźnie korzystnym poziomem do sprzedaży wydaje się być na razie dopiero okolica 3,60. Giełda nadal powinna dostarczać sygnałów wyjaśniających kierunek.

EURUSD

Siła dolara nie powinna trwać długo, gdyż wczorajsza decyzja zwiastuje kontynuację cyklu obniżek stóp. Przegląd komentarzy pokazuje jasno, że rynek jest i prawdopodobnie pozostanie w trybie „FED musi ciąć”. Inwestorzy będą teraz raczej szukali sygnałów sugerujących, że FED nie obetnie niż, że znowu obetnie (bo to jest raczej pewne). Technicznie sytuacja EURUSD nie jest najlepsza, widać wyraźnie, że istnieje ryzyko dalszych spadków i nie ma oznak tworzenia się minimum. Oporem będą okolica 1,4720-44-60 więc wzrosty mogą być powolne.

GBPUSD

Wczoraj na GBPUSD zapłacił układ geometryczny sygnalizujacy możliwość kontynuacji spadków. Brak siły na wybicie istotnego poziomu 2,0520 sprawił, że GBP znalazł się pod presją przed decyzją FOMC. Sytuacja techniczna w dalszym ciągu przemawia za mozliwością spadków na funtdolarze dopóki broniony jest poziom 2,0520 i linia krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 2,0570. Istotny opór wyznacza  rejon 2,0460-2,0480. Dziś obserwuemy odreagowanie wczorajszych silnych spadków. Poznamy kolejne dane makroekonomiczne z rynku pracy na temat stopy bezrobocia i przeciętnych zarobków. Istotne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiegająca w rejonie 2,0360. 


USDJPY

W dniu wczorajszym główna stopa procentowa w USA została obniżona o 25pb do poziomu 4,25%. Rynek zareagował silną wyprzedażą na giełdzie i umocnieniem się jena. Kurs jednak zdołał wybronić 38,2% zniesienia fib całości ruchu wzrostowego z poziomu 107,25, więc jak na razie nie powinniśmy oczekiwać większych spadków na tej parze. Maksymalna korekta w całości ostatnich wzrostów została utrzymana i dopóki poziom 110,50 jest broniony to preferowalibysmy długie pozycje w USDJPY.  Obecnie znajdujemy się w zakresie pomiędzy silna strefa wsparcia i oporu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane