IDMSA tłumaczy się z pożyczania akcji

KZ
08-12-2011, 13:17

Pod koniec listopada broker DM IDMSA poinformował o pożyczeniu 4,2 mln akcji własnych (1,92 proc. kapitału). Papiery te najprawdopodobniej wykorzystano do zawierania transakcji tzw. krótkiej sprzedaży, które pozwalają zarabiać na spadkach kursu.

Od tego czasu notowania... wzrosły, ale posiadacze papierów brokera nie mają specjalnych powodów do zadowolenia: przez ostatnie 3 miesiące kurs spadł o 23 proc., a przez 12 miesięcy - o 60 proc.

Nic więc dziwnego, że doniesienia o pożyczaniu walorów zdenerwowały niektórych akcjonariuszy. Jeden z nich pyta w "Akcji Inwestor":

"Jaki jest sens ekonomiczny pożyczania akcji spółki, który może doprowadzić do spadku wartości spółki? Czy to nie jest działanie na szkodę akcjonariuszy? W imię kilku proc. zysku z pożyczek opiewających na maksymalnie 10 mln zł przy kapitałach własnych przekraczających 700 mln zł?"

- Obecny kurs walorów DM IDMSA bez wątpienia wpływa na fakt, że sprzedaż akcji skupionych w ramach programu skupu akcji własnych byłaby nieopłacalna. Zatem akcje te „nie pracują”. Natomiast pożyczenie akcji pozwoli na dodatkowy przychód dla Spółki i dlatego też Zarząd podjął decyzję o realizacji takiej transakcji - napisałą w odpowiedzi Beata Jarosz z DM IDMSA.

Jej zdaniem pożyczanie akcji nie wpłynie negatywnie na kurs.

- Zakładając, że inwestorzy pożyczyli akcje DM IDMSA w celu krótkiej sprzedaży, to i tak będą musieli te akcje odkupić, co z kolei może spowodować zwielokrotniony wzrost kursu. Mając na uwadze powyższe nie obawiamy się negatywnego wpływu pożyczenia akcji. Podkreślę, że zarobione dzięki tej pożyczce pieniądze pozostaną w spółce - dodaje Beata Jarosz.

Wczoraj walne zgromadzenie brokera uchwaliło skup akcji własnych za kwotę do 109 mln zł. Papiery mogą być skupowane do 31 grudnia 2013 r.

- W drugiej połowie tego roku sytuacja rynkowa wyraźnie się pogorszyła, jednak nasze podejście do długoterminowych perspektyw rozwoju DM IDMSA oraz całej grupy nie uległo zmianie - w dalszym ciągu uważamy je za bardzo dobre. W związku z tym zamierzamy w pełni wykorzystać obecne okoliczności i dokupić akcji, aby odsprzedać je z zyskiem, kiedy warunki rynkowe się unormują - powiedział cytowany w komunikacie spółki Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDMSA tłumaczy się z pożyczania akcji