IDMSA: Uspokojenie na rynkach walutowych

IDMSA
13-10-2008, 11:27

Od rana rynki odreagowują ubiegłotygodniową panikę. Inwestorzy pozytywnie reagują na ogłoszony przez liderów państw europejskich plan ratunkowy dla banków.

Kluczowym elementem planu są gwarancje na nowo emitowany dług banków, co pozwoli przetrwać najgorszy okres niedokapitalizowanym instytucjom. Ponadto banki brytyjskie mają być dokapitalizowane przez rząd na kwotę 37 miliardów funtów. Z kolei w celu zaspokojenia dużego popytu na dolary ECB i Bank Anglii wprowadził nieograniczony dostęp do kredytu w dolarze, co powinno uspokoić wahania kursowe. Jeden z analityków, zapytany o ocenę planu, określił proponowane rozwiązania jako "wyciągnięcie ciężkiej artylerii".

Te wszystkie działania powinny uspokoić rozstrojone rynki i niewątpliwie "kupują" trochę czasu potrzebnego na wprowadzenie nowych regulacji systemowych i na restukturyzację systemu bankowego. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych fuzji między bankami.

Euro odreagowuje ostatnią przecenę. Wprowadzony przez banki centralne nieograniczony dostęp do dolara powinien ograniczyć presję kursową. Być może teraz rynki będą mogły się znowu skupić na danych makroekonomicznych, chociaż poziom zmienności wycenianej przez opcje walutowe utrzymuje się na historycznych rekordach. W przypadku trwalszego uspokojenia zmienność powinna wejść w trend spadkowy.

W tym tygodniu publikowana będzie seria istotnych danych makro. Najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej, inflacji CPI oraz dynamice produkcji przemysłowej z USA; z Eurolandu - inflacja CPI oraz produkcja przemysłowa.

Złoty umacnia się w reakcji na poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Duża zmienność i silna korelacja z EURUSD utrzymują się. We wtorek rynek zapozna się z wskaźnikiem CPI oraz danymi o podaży pieniądza za wrzesień, natomiast w środę publikowane będą dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu.

EURPLN
Trend deprecjacji złotego zatrzymał się w pobliżu 127,2% wydłużenia fibonacciego przy 3,64. Strefa 3,64-3,66 będzie silnym oporem i nie spodziewamy się jej przebicia w najbliższym czasie. Trend wzrostowy jest utrzymany, a najbliższym wsparciem jest strefa 3,49-3,50 w pobliżu poprzedniego szczytu. Rynek będzie oczekiwał na publikację danych makroekonomicznych we wtorek i w środę. Ponadto dzisiaj po 17:00 NBP ogłosi "pakiet zaufania" dla banków komercyjych. Do tego czasu rynek powinien pozostać w dość wąskich zakresach. Oporem powinno być dzisiejsze maksimum przy 3,58

EURUSD
Piątkowa panika doprowadziła w pewnym momencie do gwałtownego spadku eurodolara i ustanowienia kolejnego minimum trendu nieco powyżej 1,32. Strefa wsparcia 1,33-1,32 jest bardzo ważna ze względu na splot dwóch zniesień fibonacciego. Przy 1,33 znajduje się 61,8% zniesienie całej fali wzrostowej na EURUSD (z 1,16 na 1,60) natomiast przy 1,32 znajduje się 31,8% zniesienie całego trendu wzrostowego (z 0,86 na 1,60). Fakt utrzymania się wsparcia potwierdza jego ważność i będzie w najbliższym czasie barierą dla trendu umacniania dolara. Według nas trend boczny ma szansę utrzymać się w najbliższych dniach. Strefą oporu będzie 1,40-1,415. Najbliższym oporem jest 1,38.

GBPUSD
GBPUSD zdołał wrócić ponad psychologiczne wsparcie przy 1,70. Najbliższy opór w postaci linii trendu spadkowego oraz pierwszego zniesienia fibo przy 1,72 powstrzymuje dalsze wzrosty. Sentyment do funta poprawił się w związku z ogłoszonym wsparciem dla banków brytyjskich. Widoczna na wykresie sekwencja trzech coraz wyższych dołków może zapowiadać większą korektę. Będzie ona możliwa dopiero po przebiciu linii trendu spadkowego. Pierwszym celem ruchu może być strefa oporu przy 1,74 - 1,76.

USDJPY
Poprawa nastrojów na giełdach powtrzymała dalsze spadki na USDJPY. Krótkoterminowy trend spadkowy został przełamany, ale dopóki poziom 102 nie zostanie przekroczony można przypuszczać, że USDJPY tworzy formację kontynuacji trendu. W przypadku wybicia w górę z obecnej formacji, celem ruchu będzie strefa oporu 103,5-104. Dzisiaj w Japonii jest święto więc notowania jena mogą bardziej stabilne niż zazwyczaj.      

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: Uspokojenie na rynkach walutowych