IDMSA: wydarzeniem dnia jest przemówienie Bernanke w Wyoming

IDMSA
31-08-2007, 09:58

Nastroje na giełdzie pozostają mieszane. Amerykańskie indeksy akcji otworzyły się na lekkim minusie, a sesje zakończyły blisko lokalnych maksimów. Bardziej optymistyczne niż w I kwartale dane na temat wzrostu gospodarczego pokazały, że tempo wzrostu PKB w II kwartale wyniosło 4%.  Jeśli w dniu dzisiejszym będzie kontynuowany powrót do bardziej ryzykownych aktywów, to dolar i jen może znaleźć się pod presją, natomiast zyskiwały będą waluty wyżej oprocentowane. Powinniśmy również obserwować lepsze nastroje wśród walut rynków wschodzących.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest przemówienie Bernanke w Wyoming. Z listu Bernanke do senatora Schumer’a dowiedzieliśmy się, że Fed jest gotowy podjąć stosowne działania w sytuacji gdyby zachowanie rynków mogło zaszkodzić realnej gospodarce. Rynek oczekując na dzisiejsze przemówienie liczy na to, że szef Fed da wyraźne wskazówki co do przyszłych działań odnośnie stóp procentowych, jakoże będzie mówił o sytuacji na rynku nieruchomości i polityce monetarnej.
Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest bogaty w publikacje z strefy euro i gospodarki amerykańskiej. Najważniejszy będzie indeks koniunktury gospodarczej z Eurolandu oraz dane na temat dochodów i wydatków osobistych Amerykanów, a także indeks Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan z USA.


EURPLN

Od kilku dni obserwujemy nieco lepszy sentyment do walut rynków wschodzących. Lekka poprawa sytuacji na rynkach giełdowych i fakt, że indeksy akcji odbijają się z poziomu sowich lokalnych minimów sprawia, że złoty zyskuje na wartości na skutek powrotu inwestorów w bardziej ryzykowne inwestycje. Dane makroekonomiczne z Polski są dość dobre. W drugim kwartale 2007 roku wzrost gospodarczy Polski okazał się wyższy od oczekiwań za sprawą wysokich inwestycji i konsumpcji. Obecnie wytworzył się silna strefa oporu w okolicy 3,8420, jednak najblizszy opór widzielibysmy już na 3,8300. Zgodnie z tym co pisalismy wczoraj,w dalszym ciągu próbowalibyśmy sprzeadwać EURPLN na wzrostach w okolicy 2,8270. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 3,8000.

EURUSD

Indeksy nastroju koniunktury publikowane w ostatnim czasie z krajów będących w strefie euro nie dawały jasnych sygnałów na temat obecnego sentymentu inwestorów (słaby ZEW, nieco lepszy odczyt Ifo). Dziś z kolei poznamy indeks nastroju konsumentów, nastroju w biznesie i gospodarce z Eurolandu. Jeśli wobec narastającej presji na dzisiejszym posiedzeniu w Jackson Hole (Wyoming) Bernanke zasygnalizuje obniżkę stóp, to dolar może znaleźć się pod dużą presją. Technicznie na EURUSD znajdujemy się blisko strefy oporu na 1.3680-1.3700. Od dołu natomiast istotnym wsparciem pozostaje 38,2% zniesienia fib ostatniego impulsu wzrostowego na poziomie 1,3560, gdzie również przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Jeśli wzrosty na giełdzie w dniu dzisiejszym będą kontynuowane, to widziemy możliwość wzrostu na eurodolarze w okolice 1.3750. Sytuacje techniczna w dalszym ciągu sprzyja długim pozycjom w EURUSD, dopóki wyżej wymienione wsparcie jest bronione.


GBPUSD

Struktura na GBPUSD przypomina bardzo wykres eurodolara. Znajdujemy się blisko strefy oporu, wobec czego z tych rejonów bardzo prawdopodobny jest ruch korekcyjny w okolice  2.0100, skąd na nowo ruch wzrostowy powinien być kontynuowany w okolice 61,8% zniesienia ostatniej fali spadkowej z poziomu 2,06 na 1,9650. Funt zyskuje, podobnie jak i inne waluty wyżej oprocentowane. Najbliższy opór wyznacza 50-okresowa średnia na wykresie dziennym.  Preferowalibyśmy zagrania zgodne z obecną sytuacja techniczną na wykresie, jednak popołudniowe notowania na GBPUSD beda głównie zależały od napływających informacji z gospodarki amerykańskiej i giełdy.

USDJPY

Dziś w nocy zostały opublikowane kluczowe dane z gospodarki japońskiej. Indeks PMI z sektora wytwórczego ukształtował się w sierpniu na  poziomie 49.6pkt. wobec 49pkt. zanotowanych w lipcu. Nadal jednaj znajdujemy się poniżej 50pkt.Wydatki gospodarstw domowych w lipcu spadły o  0.1% wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0.2%, a stopa bezrobocia wyniosła 3.6%. Jen od kilku dni znajduje się pod presją, a nadchodzące dfundamenty nie stanowią wsparcia. Odbicie na giełdach i powrót do bardziej ryzykownych aktywów wpływa na dalsze osłabienie się jena. Obecnie wszytsko wskazuje na to, że ruch wzrostowy na USDJPY bedzie kontynuowany w okolice 117,00. Najbliższą strefę oporu wyznacza poziom 116,65, gdzie znajduje się 61,8% zniesienia fib ostatnich spadków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: wydarzeniem dnia jest przemówienie Bernanke w Wyoming