IDMSA zagra o zysk na rynku energii

Agnieszka Berger
20-09-2010, 00:00

Instytucje finansowe zaczynają poważnie przyglądać się krajowemu rynkowi energii. Jest już o co powalczyć.

Wkrótce rozstrzygnie się, która z giełd prądu przyciągnie wielkie pieniądze

Instytucje finansowe zaczynają poważnie przyglądać się krajowemu rynkowi energii. Jest już o co powalczyć.

Polski rynek energii ma już wystarczający potencjał, żeby mogły na nim zarabiać również instytucje finansowe. Do takiego wniosku doszedł IDMSA, który ogłosił, że wkrótce stanie się aktywnym graczem w tym sektorze. Na początek zamierza postawić na spekulacyjny obrót prądem na giełdzie.

— Do tego potrzebna jest odpowiednia płynność rynku i zmienność cen. Polska spełnia już oba warunki. W 2009 r. obrót energią wyniósł 180 TWh, podczas gdy zapotrzebowanie odbiorców końcowych wyniosło 140 TWh — mówi Krzysztof Żukowski, doradca zarządu IDMSA zajmujący się projektem energetycznym.

To oznacza, że część energii jest sprzedawana i kupowana więcej niż raz, zanim trafi do ostatecznego klienta. W krajach, gdzie rynek energii rozwija się od wielu lat, obroty wielokrotnie przekraczają fizyczne zapotrzebowanie na prąd.

Ruch w interesie

Ten rok, zdaniem Krzysztofa Żukowskiego, zapowiada się jeszcze lepiej.

— Spodziewam się, że nadwyżka obrotu nad zapotrzebowaniem wyniesie przynajmniej 50 TWh. Tylko w pierwszym kwartale 2010 r. obrót na platformach handlowych wyniósł 20 TWh. Lekkie załamanie nastąpiło niedawno, bo w życie weszło obligo giełdowe (obowiązek sprzedaży przez producentów minimum 15 proc. energii na rynkach regulowanych — red.) i firmy czekały na przepisy wykonawcze — wyjaśnia ekspert.

W jego opinii, przyszły rok ma szansę być jeszcze lepszy, jeśli Polska Grupa Energetyczna (PGE), największy producent energii w kraju, spełni deklaracje o sprzedaży na giełdzie prawie całej produkcji. Ten ruch może też przesądzić o tym, która giełda ostatecznie zbuduje silną pozycję na krajowym rynku. Na razie gracze mają do dyspozycji tylko Towarową Giełdę Energii (TGE), która od lat czeka na swoją szansę. Jednak wkrótce wyrośnie jej konkurent, bo podobny rynek zamierza uruchomić Giełda Papierów Wartościowych (GPW), która czeka już tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez nią Platformy Obrotu Energią Elektryczną (POEE) od PGE.

W rękach PGE

— Ciekawe, na którą giełdę zdecyduje się PGE — zastanawia się Krzysztof Żukowski.

Jego zdaniem, bardziej prawdopodobne jest, że kontrolowany przez państwo narodowy czempion wybierze giełdę należącą do GPW. A to może oznaczać katastrofę dla TGE, choć jeszcze niedawno jej szef, Grzegorz Onichimowski, zapewniał, że nie obawia się konkurencji ze strony spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego. Jednak, jeśli PGE rzeczywiście uplasuje tam całą swoją energię, inni uczestnicy rynku mogą nie mieć wyboru.

IDMSA nie ma preferencji w sprawie platformy, na której będzie handlował.

— Chcemy być obecni na giełdzie, na której będzie duża płynność. Na takim rynku wkrótce powinien się wykreować wiarygodny indeks, co z kolei pozwoli na uruchomienie rynku futures z prawdziwego zdarzenia. To dla nas duża szansa, bo IDMSA ma doświadczenie w obrocie takimi instrumentami — dodaje Krzysztof Żukowski.

Ekspert ocenia, że to perspektywa drugiej połowy przyszłego roku. Jednak na rynku energii instytucja zamierza zadebiutować już pod koniec października 2010 r. Później chce spróbować sił także w sprzedaży energii odbiorcom końcowym.

— To zupełnie inny segment i z pewnością IDMSA nie będzie działał na nim bezpośrednio. Zrobimy to przez spółkę córkę, żeby nie obciążać IDMSA ryzykiem związanym z tym handlem — wyjaśnia doradca zarządu.

Zdaniem Krzysztofa Żukowskiego, zasada TPA (swoboda wyboru dostawcy energii) nareszcie zaczyna działać i na rynku klientów końcowych zrobił się spory ruch. To napędza obroty na platformach handlowych.

— Dostawcy nie są już pewni, czy nie stracą klientów w ciągu roku, więc nie kontraktują się po szyję. A to oznacza, że spora część obrotów przesuwa się na giełdę — mówi doradca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDMSA zagra o zysk na rynku energii