IDMSA: Złoty ponownie mocny - rynek antycypuje silniejszą korektę na EURUSD

IDMSA
12-09-2008, 11:23

Rynek odzwyczaił się od silnych wahań kursu złotego. Od wielu miesięcy zmienność (w tym zmienność implikowana opcji) na  złotym była w trendzie spadkowym, a złoty konsekwentnie się umacniał. Od  początku sierpnia zmienność wyraźnie rosła w miarę jak złoty się osłabiał. W  najbliższym czasie spodziewamy się utrzymania silnych wahań i gwałtownych zmian nastrojów.

Złoty może być jeszcze przez kilka dni mocny ze względu na to, że rynek antycypuje większą korektę wzrostową eurodolara. Oczekujemy, że EURUSD będzie tworzył bazę w zakresie 1,39-1,427 pod przyszły ruch. Odreagowanie na eurodolarze idzie w parze z silną korektą na eurojenie. Można zaobserwować ostatnio bardzo silną korelację między tymi parami, co potwierdza naszą tezę o powiązaniu siły dolara z zamykaniem tzw. "carry trade".

Wzrosty na giełdach amerykańskich nastąpiły w bardzo kluczowym momencie. Rynek naprawdę wisiał na przysłowiowym włosku. Wyłamanie się indeksu DJIA poniżej 11000 mogło doprowadzić do kolejnej silnej fali wyprzedaży. Wczorajszy wzrost najprawdopodobniej przedłuży konsolidację na indeksach. W obliczu dużej niepewności oraz zbliżających się wyborach w USA nie spodziewamy się trwalszego trendu wzrostowego.

Dzisiaj opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, sprzedaży detalicznej, inflacji PPI, o zapasach w firmach w USA oraz indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. Z Polski zapoznamy się z bilansem płatniczym oraz podażą pieniądza.


EURPLN

Złoty odreagowywuje ostatnie spadki, a korekta zniosła już blisko 50% wzrostu. Przy 3,34 znajduje się pierwszy poziom wsparcia, ale przy tak zmiennych nastrojach trudno powiedzieć czy ten poziom się utrzyma. Następne wsparcie jest przy 3,30. Wczoraj zadziałał opór przy 3,43, a złoty nie reagował na kolejne minimum na EURUSD. Korekta notowań EURUSD i EURJPY sprzyja poprawie sentymentu do złotego. W dniu dzisiejszym rynek zapozna się z danymi o bilansie płatniczym, które powinny pokazać większy deficyt na rachunku bieżącym. Reakcja rynku przypuszczalnie będzie ograniczona.

EURUSD

Wczorajszy reversal na eurusd powinien doprowadzić do przynajmniej dwu-trzydniowej korekty. Górnym zakresem korekty powinna być strefa 1,42-1,43, a na dzisiaj okolice 1,41. Przy 1,427 znajduje się zniesienie 38,2% fibo ostatniej fali spadkowej. Surowce również się dzisiaj korygują, co potwierdza sygnały. Dzisiaj o 14:30 rynek zapozna się z danymi o sprzedaży detalicznej oraz indeksem PPI. Sprzedaż słabsza od oczekiwań (0,2%m/m) może być impulsem do kontynuacji korekty wzrostowej na eurusd. Lokalny szczyt na dzisiaj najprawdopodobniej nie przekroczy 1,4122, gdzie znajduje się zniesienie 23,6% fibo.

GBPUSD

Konsekwencje spowolnienia gospodarczego i spadku cen nieruchomości odczuwają również politycy. Popularność partii rządzącej spadła do najniższego poziomu od 10 lat. Rosną wewnętrzne naciski polityczne na Gordona Browna, żeby rząd aktywniej interweniował na rynku. Po ogłoszeniu w ubiegłym tygodniu obniżku podatków związanych z zakupem nieruchomości, kolejnym rozważanym pomysłem jest gwarantowanie przez rząd kredytów hipotecznych. Byłoby to rozwiązanie, które funkcjonowało nieformalnie od lat w USA.
Funt od kilku dni był mocniejszy od euro do dolara i te sygnały znalazły potwierdzenie dzisiaj. Korekta może przedłużyć się do przyszłego tygodnia. Jej maksymalny górny zakres to 1,81, gdzie znajduje się 23,6% zniesienie fibo.

USDJPY 

Zrewidowane dane z gospodarki japońskiej pokazały jeszcze głębszy spadek PKB od danych wstępnych. PKB w 2 kwartale spadł o 3% w skali roku i 0,7% w stosunku do pierwszego kwartału. Reakcja na dane była dość ograniczona, gdyż nie odbiegały one znacząco od oczekiwań. Niemniej jednak od rana jen osłabia się w szczególności do walut wysokoprocentowanych. Zgodnie z ostatnią tendencją wahania na usdjpy są dość ograniczone i para ta pozostaje w ustalonych zakresach. Najbliższym oporem jest 108, a wsparciem 106.      

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDMSA: Złoty ponownie mocny - rynek antycypuje silniejszą korektę na EURUSD