Idzie wrzesień, giełdowe spadki niesie

Marek Wierciszewski
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

Wrzesień to historycznie najgorszy miesiąc dla akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej. Czy i tym razem przyniesie inwestorom pecha?

Wrzesień to najgorszy miesiąc na inwestycje w akcje. Tak przynajmniej wynika ze statystyk. W tym czasie, w ciągu ostatnich 59 lat, Dow Jones i Nasdaq (ten od początku swego istnienia) spadały przeciętnie o 1 proc., podczas gdy SP 500 zniżkował średnio o 0,7 proc. We wszystkich trzech przypadkach to najsłabszy wynik wśród wszystkich 12 miesięcy roku.

Tegoroczny wrzesień może być jeszcze bardziej podstępny. Powód? Za sprawą wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu. We wrześniu w roku tych wyborów Dow Jones zniżkował zwykle aż o 1,6 proc, a NASDAQ — aż o 2,2 proc. Jedynie posiadacze spółek z indeksu SP 500 zachowywali względnie zimną krew, choć i tu spadki przeciętnie sięgały 0,9 proc.

Od każdej reguły są jednak wyjątki, a wielka hossa lat dziewięćdziesiątych przyniosła cztery wzrostowe wrześnie z rzędu. Inwestorzy mogli wtedy za każdym razem liczyć na zarobek sięgający przeciętnie 4,2 proc. w skali zaledwie jednego miesiąca.

Od 1999 roku jednak dobra passa wrześni skończyła się, miesiąc ten powrócił do swojego starego procederu i znowu systematycznie zawodził inwestorów. Wrzesień 2001 roku przyniósł najsłabszy wynik indeksu Nasdaq w historii, a rok później miesiąc ten był historycznie najsłabszym wrześniem dla Dow Jonesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy