IEA ostrzega przed załamaniem na rynku ropy z powodu Wenezueli

opublikowano: 13-02-2019, 12:13

Kryzys polityczny w Wenezueli grozi załamaniem na globalnych rynkach ropy, ponieważ rodzaj ropy pompowanej przez członków OPEC stale zmniejsza udział, ostrzega Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

Stany Zjednoczone, największy klient Wenezueli, zakazały importu ropy z kraju, ponieważ potępiają prezydenta Nicolasa Maduro za nieuczciwe utrzymywanie się przy władzy po wyborach, co do których są podejrzenia o sfałszowanie. Wydobycie ropy w Wenezueli jest już najniższe od dziesięcioleci, gdyż pogłębiający się w dramatycznym tempie kryzys gospodarczy odbija się na infrastrukturze naftowej.

Zbiorniki ropy naftowej nad rzeką Orinoko w Wenezueli
Zobacz więcej

Zbiorniki ropy naftowej nad rzeką Orinoko w Wenezueli fot. Bloomberg

Podczas gdy globalne rynki mają się dobrze z wystarczającą podażą, zakłócenia w Wenezueli stanowią zagrożenie, ponieważ produkcja cięższej ropy, o wyższej zawartości siarki, którą pompuje, jest zmniejszana w innym miejscu - podała IEA w miesięcznym raporcie. 

OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) obniża produkcję, aby zapobiec nadwyżce surowca, podczas gdy państwo członkowskie tego kartelu, Iran, został dotknięty amerykańskimi sankcjami.

Jeśli chodzi o ilość ropy naftowej, rynki mogą być w stanie dostosować się po początkowych dyslokacjach logistycznych – ocenia IEA z siedzibą w Paryżu, która doradza głównym gospodarkom w zakresie polityki energetycznej. 

Jakość ropy naftowej to kolejna kwestia, a w szerszym kontekście zaopatrzenia na początku 2019 r. jest jeszcze ważniejsza – dodaje.

Ceny ropy naftowej utrzymują się na poziomie blisko 60 USD za baryłkę w Londynie, mimo że w Wenezueli dochodzi do zamieszek, ponieważ rynki pracują dzięki ogromnym zapasom zgromadzonym w ubiegłym roku, twierdzi IEA. Ale niedobór ciężkiej kwaśnej ropy może powodować komplikacje dla wielu rafinerii, takich jak na Wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, skonfigurowanych do jej przetwarzania.

IEA utrzymała prognozy dotyczące globalnego zapotrzebowania na ropę na niezmienionym poziomie, pomimo oznak spowolnienia wzrostu gospodarczego, ponieważ konsumpcja pozostaje poparta niższymi cenami ropy i uruchomieniem petrochemicznych projektów w Chinach i USA.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy