IERiGŻ: W 2006 r. wzrośnie popyt na żywność

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 16:57

W 2006 r. wzrośnie popyt na żywność w wyniku spadku cen, a także z powodu wzrostu dochodów ludności - powiedziała dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), powołując się na badania Instytutu.

W 2006 r. wzrośnie popyt na żywność w wyniku spadku cen, a także z powodu wzrostu dochodów ludności - powiedziała dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), powołując się na badania Instytutu. 

    "Spodziewana poprawa sytuacji dochodowej ludności, wzrost produkcji i podaży oraz spadek cen detalicznych wielu grup żywności będą sprzyjać wzrostowi popytu" - powiedziała Świetlik PAP w poniedziałek.

    Według szacunków Świetlik, spożycie żywności w tym roku może wzrosnąć o blisko 2 proc. Nie przewiduje natomiast wzrostu cen żywności w I półroczu tego roku.   

    Zdaniem Świetlik, w tym roku oczekiwany jest spadek cen  produktów żywnościowych - spadną m.in. ceny mięsa wieprzowego; obecnie w Polsce wystąpiła tzw. świńska górka, tj. okres dużej podaży mięsa. Przewidywany jest wzrost konsumpcji drobiu.

    Świetlik podkreśliła, że wzrost spożycia żywności w dużym stopniu związany jest z dochodami ludności, zwłaszcza najuboższej. W tym roku zapowiadana dobra koniunktura gospodarcza i możliwy spadek bezrobocia przełożą się na wyższe dochody gospodarstw domowych.

    Jej zdaniem, z uwagi na mniejszy eksport wołowiny spożycie tego gatunku mięsa może po ubiegłorocznym spadku wzrosnąć do poziomu z 2004 r., tj. ok. 5 kg na osobę. Zahamowany zostanie spadek konsumpcji przetworów mlecznych i mleka, ale może zmniejszyć się spożycie masła.  

    Świetlik uważa, że prawdopodobnie w 2006 r. nastąpi nieznaczny spadek spożycia cukru (z 36,8 kg rocznie na osobę do 36,5 kg) oraz ziemniaków (z 126 do 125 kg/osobę rocznie).

    Świetlik zaznaczyła, że nie ma jeszcze pełnych danych dotyczących spożycia żywności za 2005 r. Według badań budżetów domowych za I półrocze 2005 r. (w stosunku do analogicznego okresu 2004 r.) spadło spożycie wszystkich podstawowych grup artykułów żywnościowych - mięsa, produktów zbożowych, mlecznych, masła, tłuszczów, cukru, owoców - jabłek i bananów. 

    W tym czasie Polacy jedli więcej pieczywa żytniego, drobiu, wędlin wysokogatunkowych, jaj, cytrusów i warzyw z wyjątkiem ziemniaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane