Czytasz dzięki

Ifo: nadwyżka C/A Niemiec pozostanie największa na świecie

opublikowano: 20-08-2018, 12:35

Eksperci Ifo twierdzą, że nadwyżka Niemiec na rachunku obrotów bieżących (C/A) pozostanie największa na świecie w tym roku pomimo napięć w handlu międzynarodowym, informuje Reuters.

Niemcy od lat są krytykowane od lat za utrzymywanie wysokiej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i wzywane m.in. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do jej redukcji przez ożywienie krajowego popytu i zwiększenie importu. Na kwestię nierównowagi w wymianie z Niemcami zwracał uwagę także prezydent USA Donald Trump.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Eksperci niemieckiego instytutu Ifo wyliczyli, że w 2018 roku nadwyżka C/A Niemiec będzie trzeci raz z rzędu rekordowo wysoka. Wyniesie 299 mld USD. Druga pod tym względem na świecie Japonia będzie miała 200 mld USD nadwyżki, a trzecia Holandia 110 mld USD. Chiny nie znajdą się w pierwszej trójce, bo zwiększyły import i mają mniejsze zwroty z kapitału trzymanego poza krajem, twierdzą eksperci Ifo.

- Po drugiej stronie zestawienia, Stany Zjednoczone pozostaną krajem z największym deficytem na rachunku obrotów bieżących, sięgającym około 420 mld EUR – powiedział Reutersowi Christian Grimme, ekonomista Ifo.

Nadwyżka C/A Niemiec od 2011 roku utrzymuje się powyżej 6 proc. PKB, czyli poziomu wskazywanego przez Komisję Europejską jako maksymalny. W 2017 roku wynosiła 7,9 proc. PKB, a w 2018 roku ma wynieść 7,8 proc. PKB. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane