Ifo: Niemcy znów miały największą nadwyżkę obrotów na świecie

opublikowano: 19-02-2019, 10:52

Nadwyżka obrotów bieżących Niemiec spadła w ubiegłym roku, ale i tak była największa na świecie już trzeci rok z rzędu, informuje Reuters powołując się na dane instytutu Ifo.

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Niemiec wyniosła w ubiegłym roku 294 mld USD, podało Ifo. Drugą pod względem wielkości nadwyżkę C/A miała Japonia (173 mld USD), a trzecia Rosja (116 mld USD).

Niemcy, których nadwyżka C/A była największa na świecie trzeci rok z rzędu, mogą znów stać się obiektem krytyki z tego powodu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska od lat wzywają Niemcy do zwiększenia popytu krajowego i doprowadzenie do zwiększenia importu, co pozwoliłoby zmniejszyć nierównowagę w wymianie zagranicznej i stymulować wzrost gospodarczy w innych krajach.

Nadwyżka C/A Niemiec w relacji do PKB spadła w 2018 roku trzeci rok z rzędu, do 7,4 proc. W poprzednim roku wynosiła 7,9 proc. Próg uznany przez Komisję Europejską za właściwy, to 6 proc. PKB. Niemcy przekraczają go od 2011 roku. Największą nadwyżkę C/A w relacji do PKB Niemcy miały w 2015 roku. Wynosiła 8,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy