Igor Chalupec został nowym prezesem PKN Orlen

21-09-2004, 20:55

Igor Chalupec został jednogłośnie wybrany przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa PKN Orlen - poinformował premier Marek Belka podczas konferencji prasowej w Poznaniu.

Premier Belka pytany, czy jego zdaniwm wybór Chalupca na prezesa zarządu PKN Orlen będzie kresem kłopotów w zarządzaniu tą firmą, odpowiedział: "mam nadzieję, że będzie to krok w tym kierunku, natomiast spodziewam się, że rada nadzorcza musi zdecydować o składzie zarządu. Przecież nie sądzę, żeby nowy prezes i rada nadzorcza chciała utrzymać dotychczasowy skład zarządu" - powiedział Belka.

38-letni Igor Chalupec pełni obecnie funkcję wiceministra finansów. Belka dodał, że minister finansów Mirosław Gronicki wystąpił już z wnioskiem o zwolnienie Chalupca z tego stanowiska.

"Po przyjeździe do Warszawy podpiszę tę dymisję. Nie może pełnić tych funkcji łącznie" - zastrzegł Belka.

Chalupec był wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów na szefa płockiego koncernu.

W połowie sierpnia rada nadzorcza PKN Orlen odwołała Jacka Walczykowskiego z funkcji prezesa spółki. Walczykowski został powołany na prezesa PKN Orlen 28 lipca (zastąpił Zbigniewa Wróbla), choć nie było go na liście kandydatów przygotowanej przez firmę doradczą. Do czasu wyboru nowego prezesa jego obowiązki pełnił wiceprezes PKN Orlen Janusz Wiśniewski.

Pod koniec sierpnia rada nadzorcza PKN Orlen ustaliła, że idealny kandydat na prezesa spółki powinien m.in. posiadać umiejętność wzięcia odpowiedzialności za zarządzanie firmą, mieć szacunek dla pieniędzy akcjonariuszy oraz wrażliwość na sprawy, które mogą być źródłem konfliktu.

Od sierpnia 2004 r. Chalupec odpowiada w ministerstwie finansów za współpracę z instytucjami Unii Europejskiej.

W latach 2000-2003 był wiceprezesem Pekao SA, a od 1995 r. członkiem zarządu tego banku. Zajmował się bankowością inwestycyjną i zarządzaniem aktywami, operacjami skarbowymi, inwestycjami kapitałowymi oraz działalnością maklerską.

Brał również udział w projektowaniu i przeprowadzaniu konsolidacji i fuzji grupy Pekao SA oraz uczestniczył w nadzorze nad procesem prywatyzacji Banku Pekao SA.

W latach 1991-1995 był dyrektorem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA. Ma licencję maklera z numerem 45.

W latach 1989-1991 pracował jako konsultant w firmach Proexim i Polexpert.

Igor Chalupec ukończył wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Główną Handlową. Jak podaje w życiorysie, interesuje się literaturą, filmem, polityką, tenisem, nartami i brydżem.

lis/krf/ pwd/

lach/ pwd/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Igor Chalupec został nowym prezesem PKN Orlen