Igreki oceniają swoje firmy wyżej niż iksy

opublikowano: 30-06-2019, 22:00

Roszczeniowi milenialsi są bardziej zadowoleni z miejsca, w którym pracują, niż ich potulni starsi koledzy

Egocentryczni, krytyczni i roszczeniowi — tak są postrzegani pracownicy z pokolenia milenium, czyli urodzeni w 1981 r. lub później. Jednak to właśnie oni pod wieloma względami oceniają swoje miejsca pracy lepiej niż ich starsi koledzy — wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Norstat na zlecenie Great Place to Work. W grupie milenialsów wskaźnik zaufania do firm wyniósł 49 proc. i był o 7 proc. wyższy niż wśród osób starszych, z pokolenia X (urodzonych w latach 1965-80 r.). Ponadto milenialsi o wiele lepiej oceniają umiejętności menedżerów, jeśli chodzi o koordynowanie codziennej pracy ludzi w firmie (pokolenie Y: 44 proc. ocen pozytywnych, pokolenie X: 33 proc.). Iksy nie są mniej zadowolone nie tylko z kadry zarządzającej, ale również z relacji z pracownikami zatrudnionymi na podobnym szczeblu.

— Może to wskazywać na alienację osób starszych, stanowiących nadal sporą część osób pracujących w Polsce. Najpewniej starsi pracownicy są zaniedbywani przez pracodawców, którzy skupiają się na pogoni za młodymi talentami — mówi Maria Zakrzewski, szef zespołu badań i prezes Great Place to Work w Polsce.

Jest jednak jeden obszar, w którym oceny osób z pokolenia X były wyższe niż te igreków — okazuje się, że ci pierwsi znacznie częściej dostrzegają sens zadań wykonywanych przez siebie w pracy. W tym roku Great Place to Work w Polsce pierwszy raz wyróżnił dziesięć najlepszych miejsc pracy dla milenialsów. Średni wskaźnik zaufania pracowników w tych firmach wyniósł 83 proc., a przeważającą większość zatrudnionych stanowili milenialsi (średnio 77,2 proc.). Co ciekawe, pomimo że pracownicy z pokolenia X byli mniejszością, to ich opinie wcale nie są gorsze od tych wyrażanych przez osoby z pokolenia Y. Wskaźnik zaufania do firm w grupie iksów wynosił 84 proc., a w grupie igreków — 83 proc. W niektórych aspektach opinie osób starszych były nawet zauważalnie lepsze od ocen milenialsów.

Tylko w jednym aspekcie oceny osób z pokolenia X, które pracują w firmach zakwalifikowanych jako najlepsze miejsca pracy dla milenialsów, były słabsze — dotyczyły one łatwości odnajdywania się w nowych warunkach przy zmianie stanowiska w firmie (X: 86 proc., Y: 91 proc.).

— Najlepsi pracodawcy, mimo zainteresowania młodymi i utalentowanymi pracownikami, potrafią prowadzić politykę pełnej integracji, zapewniając organizacji ciągłość wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz większą innowacyjność dzięki szanowaniu różnych punktów widzenia wśród pracowników. To mądre i przyszłościowe podejście. A już wkrótce zmiany demograficzne wymuszą na wszystkich pracodawcach większe zainteresowanie starszymi pracownikami — podsumowuje Maria Zakrzewski.

Sprawdź program kongresu "HR Summit 2019", 11-12 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu