IH: Co trzeci skład opałowy stosował praktyki, mogące naruszać interesy konsumentów

Polska Agencja Prasowa SA
27-01-2006, 16:38

Co trzeci skład opałowy, skontrolowany przez Inspekcję Handlową (IH), stosował praktyki, które mogły naruszać interesy konsumentów - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Co trzeci skład opałowy, skontrolowany przez Inspekcję Handlową (IH), stosował praktyki, które mogły naruszać interesy konsumentów - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

    Według komunikatu Urzędu, nieprawidłowości dotyczyły m.in. braku cenników na oferowany opał oraz posługiwanie się niezalegalizowanymi przyrządami pomiarowymi.

    Dodatkowo, IH stwierdziła, że w co dziewiątym składzie właściciele nie podawali do wiadomości cen oferowanych towarów. Częstym naruszeniem był także brak informacji o nazwie sprzedawanego asortymentu, jego gatunku i cenie jednostkowej za tonę.

    Natomiast w co dziesiątym składzie właściciele nie podawali do wiadomości cen oferowanych towarów, a w 10 składach IH wykryła niezgodność wag, służących do odmierzania opału, z obowiązującymi normami jakościowymi.

    IH stwierdziła także, że pod koniec października i na początku listopada 2005 r. w wielu składach wystąpił deficyt węgla, ponieważ kopalnie nie wywiązywały się z przyjętych wcześniej zamówień. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy - w ocenie Inspekcji - był fakt, że składy nie zadbały w sezonie letnim o odpowiednie zapasy.

    Inspekcja skontrolowała 53 duże składy opałowe. Celem badania było sprawdzenie prawidłowości i rzetelności sprzedaży opału oraz ustalenie przyczyn występującego braku zaopatrzenia.

    W następstwie kontroli IH skierowała do przedsiębiorców żądania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, nakazując uwidocznienie cen oraz innych niezbędnych informacji o sprzedawanych towarach. Dodatkowo, wadliwe przyrządy pomiarowe zostały wycofane z użytku. Inspektorzy nałożyli mandaty karne, a także skierowali wnioski dookręgowych urzędów miar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / IH: Co trzeci skład opałowy stosował praktyki, mogące naruszać interesy konsumentów