IH: Niektóre urządzenia AGD nie spełniają wymagań dla sprzętu elektrycznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-07-2005, 14:17

300 spośród 758 przebadanych artykułów AGD nie spełnia zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego - wynika z kontroli przeprowadzonej przez podległą prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Inspekcję Handlową.

300 spośród 758 przebadanych artykułów AGD nie spełnia zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego - wynika z kontroli przeprowadzonej przez podległą prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Inspekcję Handlową.

    Jak poinformowała w środę PAP Małgorzata Cieloch z UOKiK, kontrolą objęto 118 placówek detalicznych i 10 hurtowni na terenie całego kraju. Celem inspekcji była ocena bezpieczeństwa urządzeń oraz eliminowanie z obrotu tych wyrobów, które nie spełniały zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (m.in. nie posiadały znaku CE, który potwierdza, że produkt jest zgodny z ogólnymi przepisami dot. bezpieczeństwa).

    "Dotyczy to zwłaszcza: żelazek, czajników bezprzewodowych, opiekaczy do grzanek, poduszek i koców elektrycznych oraz podgrzewaczy do wody" - powiedział PAP Rafał Gawłowski z UOKiK. "Łącznie inspektorzy zakwestionowali 300 artykułów, co stanowi 39,6 proc. skontrolowanych" - podała Cieloch.

    Stwierdzono, że wykryte nieprawidłowości nie wpływają znacząco na ogólną ocenę analizowanego sektora rynku. Zdecydowana większość uchybień dotyczyła niepoprawnie wystawionych deklaracji zgodności i nie miała wpływu na bezpieczeństwo konsumenta. Istotne zastrzeżenia, mogące stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia lubżycia konsumentów stwierdzono zaledwie w 19 wyrobach, co stanowi 2,5 proc. skontrolowanych. Na podstawie ustawy o systemie zgodności zostały one wycofane z rynku, wyjaśnił UOKiK.

    Oferowany w Polsce sprzęt AGD pochodzi w przeważającej części od renomowanych producentów, o uznanej pozycji na rynku. Wykryte nieprawidłowości stwierdzono głównie w przypadku urządzeń nieznanych i tanich marek - wynika z kontroli Inspekcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu