IHS Markit wieszczy „armagedon” na amerykańskim rynku propanu

Bloomberg
opublikowano: 19-10-2021, 17:57

Ceny propanu w USA są tak wysokie, a dostawy tak niskie, że rynek wydaje się zmierzać do „armagedonu” w okresie tegorocznej zimy, alarmuje firma analityczna IHS Markit.

Edgar Ang, analityk IHS zwrócił uwagę, że zapasy gazu stosowanego do ogrzewania oraz w przemyśle prawdopodobnie osiągnęły już swój maksymalny poziom w tym roku w USA. Zaczną się szybko zmniejszać kiedy ostra zima nadejdzie w nadchodzących tygodniach, ostrzegł. Zauważył, że cena propanu z dostaw w pierwszym kwartale przyszłego roku jest znacząco wyższa niż z kontraktów z późniejszym terminem realizacji.

- Może to oznaczać, że uczestnicy rynku szykują się na armagedon na rynku propanu – powiedział Ang, według którego jeszcze przed końcem zimy niektóre regiony USA mogą doświadczyć braków gazu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Cena propanu wzrosła prawie dwukrotnie w tym roku i może go zakończyć największą zwyżką od 12 lat. Wcześniej w październiku dochodziła do ponad 1,50 USD za galon i była najwyższa od 7,5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane