"IHT": Dolary już nie będą zielone

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-10-2005, 11:32

Nadchodzi kres zieleni amerykańskiej waluty; od początku przyszłego roku dolary nie będą już miały swojej tradycyjnej barwy, lecz zostaną wzbogacone o nowe kolory - cytuje w środę "International Herald Tribune" kanadyjski dziennik "Toronto Star".

Nadchodzi kres zieleni amerykańskiej waluty; od początku przyszłego roku dolary nie będą już miały swojej tradycyjnej barwy, lecz zostaną wzbogacone o nowe kolory - cytuje w środę "International Herald Tribune" kanadyjski dziennik "Toronto Star".

    "Toronto Star" podaje, że banknotem według nowego projektu, który na początku 2006 roku wejdzie do obiegu, będzie dziesięciodolarówka; na niej do zielonego koloru zostanie dodany żółty, pomarańczowy i czerwony. Natomiast projekt banknotu 100-dolarowego zostanie zmieniony w 2007 roku, lecz jeszcze nie wiadomo, jakie nowe barwy na nim się pojawią.

    Departament Skarbu USA już pod koniec września informował o zmianach. Ponadto wprowadzone do obiegu w 2003 i 2004 roku papiery o wartości 20 i 50 dolarów zawierały niewielkie innowacje kolorystyczne: na dwudziestodolarówce do zielonego dodano niewielką ilość niebieskiego, a na pięćdziesięciodolarówce - czerwonego.

    Kanadyjska gazeta dodaje, że w końcu Amerykanie musieli ugiąć się pod presją czasów, by pokonać fałszerzy pieniędzy. Dla podrabiających dolary jednolita barwa banknotu była zbyt łatwa do rozpracowania - pisze "Toronto Star".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane