'IHT': Europejskie giganty energetyczne chcą politycznego wsparcia dla współpracy z Rosją

24-05-2007, 12:38

Trzy wielkie europejskie firmy gazowe - Eni (Włochy), Gaz de France i E.ON Ruhrgas (Niemcy) zaapelowały o większe polityczne wsparcie dla zacieśniania więzi biznesowych z rosyjskim Gazpromem - informuje w  czwartek "International Herald Tribune".

W przekonaniu tych firm, nie można dopuścić, by rosnące napięcie polityczne między Rosją a Unią Europejską zagroziło bezpieczeństwu energetycznemu - pisze "IHT" relacjonując środową konferencję energetyczną UE-Rosja w Berlinie.

"IHT" wskazuje, że podczas gdy przywódcy UE i Rosji nie mogą dojść do porozumienia, wielkie unijne firmy energetyczne robią swoje interesy z Gazpromem. Przedstawiciele tych firm mówią o kontaktach długoterminowych, wspólnych przedsięwzięciach i wymianie aktywów.

Wskazuje się, że Rosja jest dla Europy najważniejszym dostawcą gazu ziemnego i że oczekuje się, iż zapotrzebowanie na ten surowiec znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat.

"IHT" informuje, że na konferencji energetycznej w Berlinie przedstawiciel Gaz de France Edouard Sauvage mówił, iż strategia wobec Rosji polega na zapewnieniu solidnych, bezpiecznych kontraktów na dostawy energii.

Zaś Jean-Marie Devos, sekretarz generalny organizacji Eurogas, reprezentującej europejskie gazownictwo, wyraził przekonanie, że nie można pozwolić, by klimat polityczny szkodził energetyce.

Uwe Fip, wiceprezes E.ON Ruhrgas - jedynej nierosyjskiej firmy z miejscem w zarządzie Gazpromu - podkreślał, że Gazociąg Północny (omijający Polskę), "potrzebuje wsparcia politycznego, bo w przeciwnym razie nikt nie podejmie ryzyka".

IHT odnotowuje, że włoska firma Eni zawarła w tym roku wielki kontrakt z Gazpromem w sprawie długoterminowych dostaw gazu. Podobne długoterminowe kontrakty z Gazpromem podpisał też Gaz de France, zgadzając się równocześnie na dostęp rosyjskiego koncernu do swej sieci dystrybucji. W rezultacie Gazprom ma w tym roku rozpocząć bezpośrednią sprzedaż gazu do klientów przemysłowych.

W dokumencie, przyjętym na zakończenie konferencji w Berlinie podkreślono, że "Rosja i UE musza koordynować swe strategie energetyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój infrastruktury i transport". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 'IHT': Europejskie giganty energetyczne chcą politycznego wsparcia dla współpracy z Rosją