"IHT" o tarczy antyrakietowej i sprzeciwie w Czechach i Polsce

24-01-2007, 10:37

Ewentualne zainstalowanie w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej napotyka w obu tych krajach na opór.

"International Herald Tribune" pisze w środę, że ewentualne zainstalowanie w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej napotyka w obu tych krajach na opór.

"Kroki zostały przedsięwzięte mimo nikłego poparcia opinii publicznej w obu krajach i silnego sprzeciwu Rosji. Zostało to poprzedzone kilkoma latami konsultacji, zwłaszcza z Polską, która jest zagorzałym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych" - zauważa "IHT", amerykański dziennik wychodzący w Europie.

Gazeta przypomina, że Warszawa od początku popierała amerykańską wojnę w Iraku i misję NATO w Afganistanie. Podobnie było w przypadku Czech.

Według "IHT", plany rozmieszczenia elementów obrony antyrakietowej w Europie budzą kontrowersje również w NATO. "Kiedy system zostanie wdrożony - co, według czeskich urzędników może nastąpić do 2010 roku - stworzyłoby to różne poziomy bezpieczeństwa dla 26 krajów NATO" - ocenia dziennik.

Sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer mówił wcześniej, że chce uniknąć sytuacji, w której niektóre państwa Sojuszu miałyby bardziej wyszukany system obrony, który narażałby pozostałe - zauważa "IHT"

System, który teoretycznie byłby zdolny przechwytywać pociski, po raz pierwszy zaproponował prezydent Ronald Reagan w latach 80. Plan nabrał rozpędu po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, kiedy Pentagon wyraził zaniepokojenie, że wrogie kraje albo grupy terrorystyczne mogłyby wejść w posiadanie pocisków balistycznych - przypomina "IHT". (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / "IHT" o tarczy antyrakietowej i sprzeciwie w Czechach i Polsce