"IHT": Wygrana Kaczyńskiego zapowiada twardszą politykę zagraniczną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 07:28

Zdaniem dziennika "International Herald Tribune", wybór Lecha Kaczyńskiego na prezydenta rokuje zmianę polityki zagranicznej Polski w kierunku większej stanowczości w walce o jej interesy narodowe.

Zdaniem dziennika "International Herald Tribune", wybór Lecha Kaczyńskiego na prezydenta rokuje zmianę polityki zagranicznej Polski w kierunku większej stanowczości w walce o jej interesy narodowe.

   "Zwycięstwo Kaczyńskiego prowadzi prawdopodobnie do dużo twardszej polityki zagranicznej, zwłaszcza wobec Niemiec, Rosji i Unii Europejskiej, kiedy będzie on spełniał obietnicę bardziej energicznej obrony polskich interesów narodowych" - pisze z Warszawy Judy Dempsey.

     Jak zaznacza, zwycięski lider PiS "jest zwolennikiem polskich interesów wobec Rosji, chociaż Polska jest uzależniona od dostaw energii z Rosji". Przypomina też, że Kaczyński "sugerował wznowienie roszczeń wobec Niemiec o odszkodowania za II wojnę światową".

   Autorka podkreśla, że na arenie krajowej zwycięzca wyborów obiecywał walkę z korupcją, ograniczenie wpływów byłej nomenklatury komunistycznej, politykę pro-populacyjną, oraz restrykcje na prawa homoseksualistów.

   Kładzie też nacisk na różnice dzielące Kaczyńskiego od przegranego Donalda Tuska. "Różnice między nimi są tak głębokie, jak podziały w polskim społeczeństwie, które przeszło radykalną transformację gospodarczą i polityczną od upadku komunizmu 15 lat temu" - czytamy w artykule.

    Korespondentka "IHT" podkreśla też dominację centroprawicy po wyborach. "Polska będzie pod przywództwem prawicowego prezydenta, będzie rządzona przez konserwatywną  koalicję (złożoną m.in.) z tej samej partii, i będzie miała parlament bez silnych centrowych czy też lewicowych ugrupowań" - pisze.

    Wychodzący w Europie "IHT" publikuje głównie wybrane artykuły z "New York Timesa" i "Washington Post". Podobnie jak Judy Dempsey, oceniają wynik wyborów inne media w USA, ale głównie za agencjami AP i Reutera.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane