IKE potrzebują dodatkowych zachęt

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 13-05-2003, 00:00

Firmy, które będą mogły oferować indywidualne konta emerytalne, w większości cieszy planowane ich uruchomienie. Podkreślają jednak, że bez większych zachęt podatkowych nie można oczekiwać cudu.

Paweł Dangel

prezes Allianz Polska

- Mam wrażenie, że projekt mija się z oczekiwaniami. Najlepszą zachętą do oszczędzania byłyby odpisy podatkowe. Dziś nie przekonam bowiem młodych ludzi do długookresowego oszczędzania, obiecując im zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych za 20-30 lat. Nie ma zresztą żadnych gwarancji, że taki zapis zostanie utrzymany. Intencje są więc dobre, ale nie spodziewam się sukcesu. Przy takim limicie oszczędzania za 2-3 lata znowu może się okazać, że trzeci filar jest niewystarczający. Brak zachęt podatkowych przy wpłacaniu składek nie jest w stanie pobudzić rynku.

Antoni Leonik

prezes PKO/Credit Suisse TFI

- W naszych realiach budżetowych nie są możliwe bieżące odpisy podatkowe. Proponowane kwoty wpłat na IKE nie są wysokie, ale będzie to dobry stymulator do długoterminowego oszczędzania. Trudno jednak wierzyć, że na kontach zostaną zgromadzone ogromne kapitały. Jeśli jednak zostanie spełniony główny cel — nawyk oszczędzania, to będzie dobrze.

Grzegorz Leszczyński

prezes Internetowego Domu Maklerskiego

- To jest szansa dla biur maklerskich. Będziemy zachęcać do długoterminowego oszczędzania. Uważam jednak, że dużym sukcesem będzie w ciągu roku pozyskanie 100 tys. oszczędzających. Na początku kontami zainteresuje się wyedukowana i bogata część społeczeństwa.

Adam Gwara

prezes Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa Finansowego Obywateli RP

- Ustawa o IKE to krok we właściwym kierunku, ale bardziej działanie PR niż próba rozwiązania problemu. Gdyby podzielić przewidywaną kwotę, której z racji ustawy nie otrzyma budżet, przez zakładaną liczbę osób, które skorzystają z tego rozwiązania, to wychodzi 4 zł oszczędności rocznie na każdego ubezpieczonego. To niewystarczająca zachęta.

Grzegorz Liszka

członek zarządu Compensa Życie

- Cieszymy się z każdych zachęt do oszczędzania w kraju, w którym 80 proc. obywateli nie ma żadnych oszczędności. Prognozy dotyczące stóp zastąpienia (relacja emerytury do zarobków — od red.) bowiem z każdym rokiem się zmniejszają. Kiedyś mówiło się, że stopa zastąpienia wyniesie 60 proc., dziś dla kobiet jest to zaledwie 25-40 proc. Uważam, że jest to krok we właściwym kierunku, ale bardzo nieśmiały. Potrzeba bardziej rozbudowanych zachęt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IKE potrzebują dodatkowych zachęt