Ile czasu zostało na Intrastat

Magdalena Matusik
opublikowano: 07-07-2004, 00:00

Choć przedsiębiorcy mają już za sobą pierwszą deklarację, pytań nie brakuje — na przykład na temat terminów.

Deklarację Intrastat należy złożyć do 10 dnia każdego miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego. W lipcu termin ten przypada na sobotę. Zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego, jeśli data obowiązku przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa w następnym dniu roboczym. W tym przypadku byłby to 12 lipca (poniedziałek).

Jak jest naprawdę?

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, skąd odesłano nas do Izby Celnej w Warszawie. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy Intrastat podlega takim samym regułom jak pozostałe obowiązki podatkowe. Poinformowano nas, że dla tych przedsiębiorców, którzy mają internet, termin upływa 12 lipca, pozostali mają czas do piątku 9 lipca.

— Nie ma wykładni, która mówiłaby jednoznacznie, kiedy upływa termin — mówi pracownik Izby Celnej w Warszawie.

Ale absurd

— To absurd. Fakt, że w izbach celnych panuje bałagan, nie może usprawiedliwiać łamania ordynacji podatkowej, która stanowi, że jeśli realizacja obowiązku podatkowego przypada na dzień wolny od pracy, termin ten przesuwamy na następny dzień roboczy — komentuje Marian Jankowski, doradca podatkowy.

Ministerstwo powinno też dopracować program do wypełniania deklaracji. Czytelnicy skarżą się, że korzystanie z niego jest utrudnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ile czasu zostało na Intrastat