Ile oszczędności ma przeciętny Polak

Wartość oszczędności Polaków na koniec trzeciego kwartału 2016 r. wyniosła 1,23 bln zł. Na głowę osoby dorosłej przypada więc średnio 40,3 tys. zł.

1,23 bln oszczędności to 7,8 proc. więcej niż rok wcześniej i 1,9 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej, wynika z danych Analiz Online.

Na głowę dorosłego Polaka przypada średnio 40,3 tys. zł, odłożonych m.in. na depozytach i w gotówce.
Zobacz więcej

Na głowę dorosłego Polaka przypada średnio 40,3 tys. zł, odłożonych m.in. na depozytach i w gotówce.

Najwięcej pieniędzy leży na depozytach. To prawie 700 mld zł (56,9 proc. wszystkich oszczędności), z czego ponad połowa nie pracuje na nieoprocentowanych lub niskooprocentowanych rachunkach bieżących i ROR. W porównaniu ze stanem na koniec czerwca na takich depozytach przybyło 7,4 mld zł. W trzech poprzednich kwartałach przyrost był dwucyfrowy.

Drugi kwartał z rzędu (tym razem o 3 mld zł) spadła wartość pieniędzy zablokowanych na depozytach terminowych. W gotówce Polacy trzymają natomiast 165,5 mld zł. To 2,3 mld zł więcej niż trzy miesiące wcześniej, przy czym –jak zaznaczają autorzy raportu – przyrost był najmniejszy od pierwszego kwartału 2014 r. Aktywa gospodarstw domowych, ulokowane w funduszach inwestycyjnych, to natomiast 106 mld zł, o 4,3 proc. więcej niż na koniec czerwca.   

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ile oszczędności ma przeciętny Polak