Ile z tych pieniędzy uda się zagospodarować?

Jacek Zalewski
02-03-2004, 00:00

Zapowiedzi miliardów euro ze środków Unii Europejskiej, które Polska otrzyma już w latach 2004-06, brzmią oczywiście optymistycznie. Jednak automatycznie nasuwa się pytanie — a ile z tych pieniędzy uda się nam realnie zagospodarować? Warunkiem koniecznym absorpcji funduszy unijnych jest wygospodarowanie porównywalnych środków w budżecie krajowym. Założmy, że po zaciśnięciu pasa jakoś sobie z tym poradzimy. Ale natychmiast stanie inna bariera — brak doświadczenia oraz ogólny organizacyjno-prawno-ludzki niedowład, powszechnie panujący na różnych szczeblach decyzyjnych. To akurat jest przypadłość nie tylko polska — również inne państwa unijne, nawet te najbardziej doświadczone, z założycielskiej szóstki EWG-owskiej, mają kłopoty z wykorzystaniem np. pomocy regionalnej.

Aby się przekonać o przygotowaniu Polski do absorpcji funduszy unijnych, wystarczy prześledzić losy budżetu krajowego. Wielu jego dysponentów po prostu nie umie terminowo wydać kwot ciężko wywalczonych w ustawie i potem domaga się od resortu finansów, aby „trudne” wydatki uznane zostały za nie wygasające z dniem 31 grudnia. Coroczne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie, zawierające długą listę takich pozycji budżetowych, jest pomnikiem bezhołowia polityczno-urzędniczego aparatu państwa. Trudno się spodziewać, aby mu jakoś wyraźnie lepiej poszło z przyswojeniem pieniędzy unijnych...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ile z tych pieniędzy uda się zagospodarować?