Im cięższe sankcje, tym Rosjanie mniej przejęci

Stopniowemu zaostrzaniu sankcji wobec Moskwy towarzyszy coraz bardziej powszechne w rosyjskim społeczeństwie przekonanie, że nie zaszkodzą one krajowi.

Już ponad 60 proc. ankietowanych w lipcu Rosjan twierdzi, że nie obawia się skutków nałożenia na kraj sankcji ekonomicznych i politycznych, wynika z badania ośrodka Levada. Choć w czasie przeprowadzania sondażu w Unii Europejskiej trwała dyskusja nad nałożeniem restrykcji na całe sektory rosyjskiej gospodarki, do 59 proc. wzrósł udział Rosjan uważających, że sankcje dotkną tylko ograniczoną grupę osób.

W innym badaniu aż 64 proc. respondentów oceniło, że sytuacja na wschodzie Ukrainy to skutek mieszania się w sprawę krajów zachodnich, w porównaniu z 3 proc. osób, które oceniły, że jest to wynik zaangażowania się Rosji.

Aż 94 proc. Rosjan, którzy śledzą sytuację na Ukrainie, deklaruje, że czyni to za pośrednictwem telewizji. Wszystkie trzy ogólnokrajowe kanały rosyjskiej telewizji (kanał pierwszy, Rossija oraz NTV) są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez rząd.

Odsetek Rosjan, którzy nie obawiają się skutków nałożenia na kraj sankcji (linia niebieska) i tych będących przeciwnego zdania (linia zielona). Źródło: albertonardelli.tumblr.com, Levada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, albertonardelli.tumblr.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Im cięższe sankcje, tym Rosjanie mniej przejęci