Czytasz dzięki

Im więcej masz, tym mniej dostaniesz

Mateusz Gawin
opublikowano: 03-07-2017, 22:00

Są dobre wieści: nie spadło oprocentowanie najlepszych dostępnych na rynku lokat miesięcznych. Ale relatywnie wysokie odsetki dotyczą niskich wkładów

Początek wakacji nie przyniósł znaczących zmian na rynku depozytów terminowych. Powiew świeżości zapewnił jedynie powrót lokaty Bezkonkurencyjnej Idea Banku z podwyższoną względem poprzedniego miesiąca stawką — atrakcyjniejsza dla deponentów. Utrzymujące się historycznie niskie stopy RPP nie zwiastują rychłej poprawy sytuacji na rynku lokat. Choć po kilkunastu miesiącach w polskiej gospodarce pojawiła się z powrotem inflacja, to utrzymuje się ona wciąż na poziomie mieszczącym się w korytarzu wahań bezpośredniego ciągłego celu inflacyjnego NBP. Jeśli w drugiej połowie roku dojdzie do podwyżek stóp, do banki i tak mogą ociągać się z aktualizacją swojej oferty na korzyść klientów.

Zakładając lokatę na 10 tys. zł, po miesiącu możemy zyskać maksymalnie 24 zł — wynika z najnowszego rankingu lokat Bankier.pl. Najlepsze lokaty na 1 miesiąc z oprocentowaniem, które wymaga spełnienie dodatkowych warunków, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, zaproponowały: Eurobank, Idea Bank i Lion’s Bank.

Na zwycięskiej lokacie LOGujesz-LOKujesz eurobanku klienci mogą zarobić 24,08 zł przy depozycie na 10 tys. zł. Oprocentowanie na poziomie 3,50 proc. jest jednak dostępne tylko dla klientów posiadających w banku rachunek osobisty i korzystających z aplikacji mobilnej. Z decyzją trzeba się jednak spieszyć, bo lokata przysługuje nowym klientom tylko przez 7 dni od momentu aktywacji aplikacji na telefonie. Na drugim miejscu uplasował się stały bywalec zestawień lokat na krótkie terminy — Idea Bank z lokatą Happy.

Oprocentowanie 3 proc. w skali roku dostępne jest w ramach tej lokaty tylko dla nowych klientów i zapewni po miesiącu wypłatę niewiele ponad 20 zł. Podium depozytów promocyjnych zamyka Lion’s Bank z lokatą Profitable Plus. Posiadacze rachunków w Lion’s Banku mogą w ramach tej oferty otrzymać oprocentowanie na poziomie 1,75 proc., co zapewni po miesiącu odsetki w wysokości 12,03 zł.

Klienci, którzy nie zamierzają spełniać żadnych dodatkowych warunków przy otwieraniu lokaty, muszą zadowolić się maksymalnym oprocentowaniem w wysokości 2,25 proc. Taki depozyt oferuje Idea Bank w ramach lokaty Bezkonkurencyjnej. Po chwili nieobecności lokata wróciła do oferty banku z wyższym niż w ubiegłym miesiącu oprocentowaniem. Na drugim miejscu znalazła się lokata Profitable Lion’s Banku ze stawką 1,50 proc. w skali roku, co daje 10,31 zł po miesiącu oszczędzania.

Ostatnia lokata na podium zagwarantuje odsetki poniżej 10 zł — to internetowa lokata Plus Banku, oprocentowana na 1,30 proc. Poszukujący atrakcyjnych odsetek ze znacznie większego depozytu mogą poczuć zawód. Maksymalne oprocentowanie dla lokat miesięcznych na kwotę 100 tys. zł nie Dla 10 tys. zł z dodatkowymi warunkamiBank Lokata Oprocentowanie1. Eurobank Lokata LOGujesz-LOKujesz 3,52. Idea Bank Lokata Happy 3,03. Lion’s Bank Lokata Profitable PLUS 1,754. PlusBank Lokata zakładana przez plusbank24/Lokata mobilna 1,45.

Nest Bank Nest Lokata 1,3Dla 10 tys. zł bez dodatkowych warunków zaoferuje tego, co w zestawieniu dla kwoty 10 tys. zł. Maksymalny zwrot z depozytu oferuje Idea Bank w ramach Lokaty Cloud i Lion’s Bank na lokacie Fortune — 2,30 proc. w skali roku zapewni 158,32 zł odsetek. W obu przypadkach jest to dodatkowo oprocentowanie promocyjne, dostępne tylko dla klientów, którzy przez cały okres lokaty będą posiadali na koncie osobistym w banku minimum 10 proc. wartości depozytu terminowego.

Kolejne miejsca w zestawieniu to już depozyty o 1 pkt proc. gorsze od zwycięzców. Plus Bank na lokacie zakładanej przez plusbank24 lub aplikację mobilną zaoferuje 1,40 proc., czyli niecałe 100 zł odsetek. Poniżej 90 zł klient zarobi, deponując 100 000 zł na lokacie Nest Banku — Nest Lokacie na 1,30 proc. W obu przypadkach trzeba mieć dodatkowo do lokaty konto osobiste.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Gawin

Polecane