Immoeast najlepszy na czas kryzysu

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 18-12-2008, 00:00

Kurs austriackiej spółki odrabia straty z ostatnich kilku tygodni. Analitycy są jednak ostrożni w ocenach perspektyw dewelopera.

Od kilkunastu sesji obroty akcjami dewelopera biją rekordy

Kurs austriackiej spółki odrabia straty z ostatnich kilku tygodni. Analitycy są jednak ostrożni w ocenach perspektyw dewelopera.

Jeszcze na początku września za akcję Immoeastu na giełdzie w Warszawie płacono 15,4 zł. Od tego momentu kurs dewelopera dramatycznie spadał, osiągając minimum 88 gr w połowie listopada. Szybko zaczął jednak odrabiać straty i — jak na razie —jest najlepszą giełdową inwestycją grudnia: stopa zwrotu przekroczyła 80 proc. Ten fakt może dziwić, bo Immoeast wciąż jest jeszcze "spółką z problemami". Na jego przecenę wpłynął nie tylko kryzys gospodarczy i awersja inwestorów do deweloperów, ale zamieszanie wewnątrz organizacji. Jej wieloletni szef, Karl Petrikovics, odszedł, pozostawiając za sobą niesmak podejrzeń o niegospodarność i szereg pytań o tajemnicze zniknięcie kilkuset milionów euro z ubiegłorocznej emisji akcji.

Oliwy do ognia dolał przed kilkoma tygodniami raport holenderskiego biura Kempen Co., które uznało, że papiery austriackiego dewelopera nie są nic warte (z zaleceniem "sprzedaj"). W spółce zaczęło się jednak coś dziać. Wymieniono władze, które opracowują program naprawczy. Jego założenia zaprezentowano sześciu głównym bankom, które kredytują Immoeast i jego spółkę matkę Immofinanz. Ten ruch — i wcześniejsza dramatyczna przecena — sprawiły zapewne, że Immoeast znalazł się na celowniku giełdowych graczy.

— Banki wstępnie wyraziły się pozytywnie o przedstawionym im programie naprawczym, ale z naszych informacji wynika, że dokument ma ponad 600 stron i zapewne zajmie trochę czasu, zanim instytucje zapoznają się z jego detalami — mówi Gernot Jany, analityk Erste Bank.

Erste Bank pracuje właśnie nad aktualizacją raportu o deweloperze — ostatnia dostępna rekomendacja, z końca września, zaleca akumulowanie akcji. Natomiast Kempen Co. podtrzymał właśnie rekomendację "sprzedaj". Nie udało nam się jednak uściślić, czy aktualna jest nadal cena docelowa "zero" — autorka raportu była nieosiągalna.

— Ostatnie mocne wzrosty kursu przy dużych obrotach to prawdopodobnie wynik gry inwestorów pod rynkowe oczekiwania, że banki nie dadzą Immoeastowi upaść, bo miałoby to negatywny wpływ na ich wyniki — komentuje przebieg sesji Gernot Jany.

Tymczasem austriacka gazeta "Der Standard" poinformowała wczoraj o kolejnych działaniach prokuratora w ramach śledztwa mającego wyjaśnić, czy poprzednie władze Immoeastu i Immofinanzu dopuściły się oszustwa i niewłaściwego wykorzystywania pieniędzy spółek. W związku z tym policja przeszukała właśnie austriackie biura KPMG i Deloitte Touche Tomatsu. Pierwsza z firm od lat jest audytorem Immoeastu i Immofinanzu, druga — Constantii Privatbank, która do niedawna zarządzała majątkiem tych spółek oraz Immofinanz Beteiligungs. Na obligacje tej fundacji Immoeast wydał — zdaniem "Der Standard" — około 900 mln EUR. Pieniądze mogły zostać wydane na zakup akcji dewelopera i jego spółki matki.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane