Immofinanz wraca na GPW

EG
opublikowano: 07-05-2013, 00:00

Dziś giełdowy debiut austriackiej firmy dewelopersko-inwestycyjnej Immofinanz. Koniunktura nie sprzyja, więc spółka nie emitowała przy tej okazji akcji. Na razie.

— W ten sposób zwiększamy krąg potencjalnych inwestorów. Polskie fundusze emerytalne nie mogą inwestować więcej niż 5 proc. aktywów, którymi zarządzają, w papiery wartościowe nienotowane w kraju. Debiut w Warszawie zdejmie z naszej firmy te ograniczenia — tłumaczy Eduard Zehetner, prezes Immofinanz.

Spółka jest notowana w Wiedniu, gdzie jest wyceniana naponad 3,5 mld EUR. Wejście na GPW to dla inwestorów rodzaj déją vu. Do 2010 r. w Warszawie notowany był deweloper Immoeast, którego głównym akcjonariuszem był właśnie Immofinanz. W czasie kryzysu Immoeast popadł w tarapaty. W listopadzie 2008 r. analitycy holenderskiego banku Kempen Co wycenili akcje obu firm na 0 zł, uzasadniając to obawami o płynność. Immoeast wycofał się z GPW i został włączony w struktury właściciela. Immofinanz w Polsce jest właścicielem największego centrum handlowego na Śląsku — Silesia City Center, w Lublinie buduje kolejne — Tarasy Zamkowe, a w Warszawie biurowiec Nimbus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane