Impas w Policach przerwany

ABT
opublikowano: 08-12-2009, 00:00

Spółka ma szansę na ratunek. Po ARP pomocną rękę chce podać jej PGNiG.

Spółka ma szansę na ratunek. Po ARP pomocną rękę chce podać jej PGNiG.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) poinformowała, że Zakłady Chemiczne Police złożyły w poniedziałek wniosek o udzielenie indywidualnej pomocy na ratowanie. Wartość wnioskowanego wsparcia wynosi 150 mln zł. ARP zapewnia, że natychmiast wystąpi o zgody korporacyjne, by móc Policom pomocy udzielić. To nie jedyna dobra wiadomość dla prawie 3-tysięcznej załogi polickich zakładów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zgodzi się przedłużyć Policom termin spłaty zobowiązań z tytułu dostaw gazu, które wynoszą 126 mln zł. Pierwotnie upływał on pod koniec grudnia. Do zamknięcia numeru nie było wiadomo, jak długo PGNiG poczeka. Dzięki gestowi gazowej firmy Police mogą zyskać czas, by ARP zakończyła procedury umożliwiające przyznanie im pomocy na ratowanie.

Tym samym Police zrezygnowały z ubiegania się o poręczenie w ARP kredytu z PKO BP wysokości 190 mln zł. Miał on zostać przeznaczony m.in. na zakup surowców do produkcji.

Sytuacja finansowa spółki po trzecim kwartale drastycznie się pogorszyła. Zdobycie komercyjnego finansowania stało się trudne.

— Świadomie podjęliśmy taką decyzję, że rezygnujemy z drogi kredyt plus poręczenie i wybieramy ścieżkę bezpośredniej pożyczki z ARP na zbliżoną kwotę. To rozwiązanie jest bezpieczniejsze i mniej kosztowne — tak decyzję zarządu tłumaczył Zbigniew Miklewicz, prezes Police.

Police podkreślają, że pożyczka 150 mln zł będzie akceptowana przez Komisję Europejską. Nie będzie więc zagrożenia, że po fakcie zostanie zakwalifikowana jako niedozwolona pomoc publiczna. Spółka nie będzie w takiej sytuacji jak stocznia.

— Jest szansa, że pierwszą transzę środków z ARP otrzymamy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia — dodaje Zbigniew Miklewicz.

Skarb chce sprywatyzować Police w 2010 r. Spółce potrzebny jest inwestor, który zdywersyfikuje strukturę produkcji firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impas w Policach przerwany