Imperial Tobacco zwiększy produkcję

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 24-05-2004, 00:00

Imperial Tobacco przenosi produkcję z trzech zamykanych fabryk na południu Europy do Niemiec oraz Polski.

Cztery miesiące temu Imperial Tobacco, jeden z największych na świecie koncernów tytoniowych, znany w Polsce z takich marek, jak West, Route 66, Mocne czy Mars, ogłosił plan zamknięcia trzech fabryk — na Węgrzech, Słowacji i w Słowenii. Już zdecydował, gdzie przeniesie produkcję.

— Większa część produkcji przeznaczonej na rynek unijny została przeniesiona do naszych fabryk niemieckich w Berlinie i Langenhagen, a mniejsza część do Polski — informuje Alex Parsons, rzecznik koncernu Imperial Tobacco.

Kierownictwo polskiego oddziału Imperial Tobacco nie udziela żadnych informacji w tej sprawie.

— Te wielkości mogą się jeszcze zmienić — mówi Mariola Krzyżaniak, kierownik ds. korporacyjnych z Imperial Tobacco Polska.

W podpoznańskich zakładach koncernu są jeszcze wolne moce produkcyjne. O wielkości produkcji, jaka może trafić do Polski, można jedynie spekulować na podstawie danych o produkcji zamykanych fabryk w 2003 r. przekraczającej 14 mld sztuk papierosów.

Imperial Tobacco, który jest drugim producentem w Polsce, sprzedał w 2003 r. ponad 14 mld sztuk papierosów, głównie wyprodukowanych w Polsce, co dało mu ponad 19-proc. udział w rynku.

Zamykane fabryki produkowały papierosy także na rynki pozaunijne. Ta część ich produkcji, jak informuje Alex Parsons, zostaje przeniesiona do fabryk koncernu w Senegalu i Kijowie.

Restrukturyzacja ma przynieść koncernowi 20 mln GBP (140 mln zł) oszczędności rocznie. Będzie miał teraz 32 zakłady.

Warto dodać, że ostatnio dwa inne koncerny tytoniowe (Gallaher i British American Tobacco) także przeniosły do Polski część produkcji z przeznaczeniem na eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Imperial Tobacco zwiększy produkcję