Impexmetal i Boryszew na fali

GRA
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Notowania firm poszybowały. To reakcja na nasz tekst o włoskim funduszu zainteresowanym przejęciem metalurgicznej grupy.

Notowania firm poszybowały. To reakcja na nasz tekst o włoskim funduszu zainteresowanym przejęciem metalurgicznej grupy.

Akcje Boryszewa i Impexmetalu drożały na wczorajszym spadkowym rynku. Notowania Boryszewa zyskały 13,1 proc., sięgając 13,01 zł, a Impexmetalu — 8,3 proc., do poziomu 8,76 zł. Dla porównania, indeks WIG stracił na wczorajszej sesji XX proc.

Do kupowania papierów obu spółek zachęciły inwestorów nasze wczorajsze doniesienia. Napisaliśmy, że kupnem kontrolnego pakietu Impexmetalu zainteresowana jest jedna z największych włoskich grup finansowych — Palladio Finanziaria. Współpracuje z nią przy transakcji Marek Koźmiński, były piłkarz reprezentacji Polski. W grę wchodzi 2,93 proc. akcji, które ma Roman Karkosik, i 61,8 proc. akcji należące do Boryszewa (Roman Karkosik ma w nim 64,4 proc.).

Co na to inni akcjonariusze Boryszewa i Impexmetalu? Fundusz Pioneer Pekao Investment Management, który ma 12,15 proc. akcji Boryszewa i 5,11 proc. Impexmetalu, nie chce komentować sprawy.

— Odniesiemy się dopiero do oficjalnych informacji ze spółki — mówi Ewa Francuz, dyrektor PR funduszu.

Doniesienia „PB” nie dziwią Marcina Sójki, analityka Domu Maklerskiego PKO BP.

— Prawdopodobne jest, że jeśli Boryszew sprzeda kiedyś akcje Impexmetalu, to nabywcą będzie właśnie instytucja o profilu finansowym. Można przypuszczać, że zainteresowana będzie „sępim wykupem”, czyli po transakcji będzie sprzedawać poszczególne części spółki. Znalezienie inwestora, który chciałby rozwijać grupę Impexmetalu w jej obecnym kształcie, może być bardzo trudne — ocenia analityk.

W grupie Impexmetalu jest około 10 spółek metalurgicznych. Jedne radzą sobie dobrze (np. Aluminium Konin-Impexmetal), inne słabiej (np. Hutmen, którego czeka restrukturyzacja).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy