Impuls dla KPPD na giełdowy debiut

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 28-09-2005, 00:00

Ogromny popyt na akcje Barlinka dobrze wróży ofertom innych firm z branży drzewnej. KPPD czeka jednak na sprzyjające warunki.

Po bardzo dobrym debiucie (13,7 proc. powyżej ceny emisyjnej) akcje Barlinka, potentata w zakresie produkcji deski podłogowej, dalej zyskują na wartości. Podczas wczorajszej sesji kurs spółki rósł momentami nawet o blisko 9 proc. To może być szansa także dla innych firm z branży drzewnej.

Euro albo drewno

Jedną z takich spółek, które od dłuższego czasu przyglądają się giełdzie, jest Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (KPPD), obecnie notowane na rynku MTS CeTO.

— Od Barlinka trochę się różnimy. Ta spółka ma bardziej przetworzony produkt. Nam ciągle bliżej jest do tartaków — tłumaczy Longin Graczkowski, prezes KPPD.

Jednak dzięki ostatnim inwestycjom prawie za 20 mln zł również ta firma kieruje się ku bardziej rentownym wyrobom: boazerii czy listwom podłogowym. Spółka chce dalej inwestować, a planowanym sposobem sfinansowania strategii rozwoju jest emisja akcji i przeprowadzka na giełdowy parkiet.

— Z decyzją jeszcze czekamy — mówi Longin Graczkowski.

Chodzi o to, że warunki rynkowe nie są obecnie zbyt dobre dla firmy. Euro jest tanie, a drewno drogie. Prezes zapowiada, że jeśli choć jeden z tych czynników wyraźnie się poprawi, to KPPD przymierzy się do emisji akcji.

Lasy do reformy

Longin Graczkowski liczy na pozytywne zmiany w polityce Lasów Państwowych, dostawcy surowca.

— Gdy zmieniają się rządy, to sporo zmienia się też w Lasach Państwowych — ocenia prezes.

Dodaje, że u naszych sąsiadów nie ma monopolu drzewnego tak jak w Polsce, a surowiec jest tańszy (nawet w Niemczech) i bardziej dostępny.

Jeśli dojdzie do spodziewanych zmian, KPPD wznowi program inwestycyjny i może potrzebować 30-40 mln zł. Proponowane cele inwestycyjne są różne — od modernizacji tartaków, poprzez budowę nowej fabryki płyty klejonej i nowych suszarni, do kupna urządzeń do impregnacji drewna oraz strugarek. Konkrety są uzależnione od warunków i trendów na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impuls dla KPPD na giełdowy debiut