Czytasz dzięki

IMS Health: Rynek farmaceutyczny wzrósł do końca lipca o 8,4 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 13:24

Rynek farmaceutyczny w Polsce w okresie od stycznia do końca lipca 2005 roku wzrósł o 8,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004 roku i osiągnął wartość 8,27 mld zł w cenach producentów netto - podała monitorująca rynek leków w Polsce firma IMS Health.

Rynek farmaceutyczny w Polsce w okresie od stycznia do końca lipca 2005 roku wzrósł o 8,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004 roku i osiągnął wartość 8,27 mld zł w cenach producentów netto - podała monitorująca rynek leków w Polsce firma IMS Health.

"Oznacza to znaczące zmniejszenie dynamiki wzrostu. W lipcu nastąpiło praktycznie całkowite zahamowanie wzrostu rynku - wyniósł on tylko plus 0,1 proc. w porównaniu do lipca 2004 roku" - podała  IMS Health w komunikacie prasowym.

"Zwolnienie tempa wzrostu widoczne było niemal we wszystkich segmentach rynku, z wyjątkiem rynku produktów sprzedawanych w aptekach bez recepty" - dodała.

Według IMS, rynek leków w Polsce w dalszym ciągu będzie wykazywał tendencję wzrostową, choć dynamika tego wzrostu będzie coraz niższa i na koniec 2005 roku osiągnie wartość 5,9 proc., co jest zgodne z wcześniejszymi prognozami tej firmy.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wartość sprzedaży leków w aptekach - liczona w cenach płaconych przez pacjentów i z uwzględnieniem refundacji - wyniosła 10 mld zł i była wyższa o 8,1 proc. niż rok wcześniej.

Natomiast szpitale zakupiły w tym czasie leki za 1,07 mld zł - w cenach zakupu, bez VAT - co stanowi wzrost o 11 proc. wobec siedmiu pierwszych miesięcy 2004 roku.

"Można mówić o załamaniu na rynku leków zamawianych przez szpitale. Po wzrostach w granicach 10-20 proc. w pierwszej połowie 2005 roku, w lipcu szpitale zmniejszyły swoje zakupy w porównaniu do lipca 2004 roku o ponad 2 proc. Widoczne są więc objawy narastającego kryzysu finansowania lecznictwa zamkniętego. Przewidujemy, iż sytuacja taka będzie utrzymywać się do końca roku" - podał IMS Health.

Firma podała, że segmentami rynku, w których nadal widoczny jest znaczny wzrost, pozostają leki przeciwinfekcyjne oraz leki stosowane w chorobach układu oddechowego, choć i tu dynamika sprzedaży spada.

IMS Health podał też, że bardzo szybko rośnie wartość sprzedaży leków onkologicznych. Według tej firmy wydatki na tę grupę wzrosły o ponad 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

"Wiązać to można z sukcesem nowych terapii wielu chorób nowotworowych, jak również rosnącymi wydatkami na ten cel w ramach tzw. programów terapeutycznych NFZ" - podano w komunikacie.

Z kolei rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych siedmiu miesiącach 2005 roku o 8,3 proc. do prawie 1,98 mld zł (w cenach producenta, bez VAT).

IMS ocenia, że ten rynek rośnie dzięki poprawie sytuacji gospodarczej, a poza tym pojawia się na nim wiele nowych produktów, zwłaszcza z kategorii tzw. suplementów diety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane