IMS Health: sprzedaż leków na receptę i OTC - na podobnym poziomie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2006, 20:02

Sprzedaż leków na receptę i preparatów OTC w aptekach w ostatnich czterech latach była na podobnym poziomie. W ub.r. preparaty OTC stanowiły 51,2 proc. sprzedaży (ilość sprzedanych opakować), leki na receptę 48,8 proc. - wynika z informacji firmy monitorującej rynek IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę i preparatów OTC w aptekach w ostatnich czterech latach była na podobnym poziomie. W ub.r. preparaty OTC stanowiły 51,2 proc. sprzedaży (ilość sprzedanych opakować), leki na receptę 48,8 proc. - wynika z informacji firmy monitorującej rynek IMS Health.

    Podczas konferencji "Sprzedaż w farmacji i dermokosmetykach", zorganizowanej we wtorek i środę  w Warszawie przez Top Consulting Ltd., analityk IMS Health Maciej Kunicki powiedział, że w wartość całego rynku aptecznego w 2005 r. wyniosła 14 mld 63 mln zł. Prawie 70 proc. wartości - to preparaty Rx.

    Poza analizą rynku farmaceutycznego w Polsce, mówiono podczas konferencji o przepisach dotyczących reklamy leków oraz programów lojalnościowych.

    Według mec. Pauliny Kieszkowskiej, niektóre zapisy w projekcie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przewidują, że Główny Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zgodę na obrót lekami refundowanymi, gdy kierownik apteki nie poinformuje płatnika (obecnie NFZ) o umowie z hurtownią farmaceutyczną. Chodzi o udokumentowanie zakupów i wyeliminowanie podejrzeń o przyjmowanie korzyści majątkowych za zakup leków z hurtowni.

    Z drugiej strony inne propozycje wprowadzają w projekcie zakaz ujawniania informacji o sprzedawanych lekach. Kieszkowska uważa, że propozycje te mogą doprowadzić do cofnięcia wielu aptekom pozwoleń na sprzedaż leków refundowanych.

    Jej zdaniem wadę mają propozycje przepisów, określające jako przestępstwo działania handlowe przynoszące zyski ze sprzedaży produktów leczniczych, w tym refundowanych. Jest oczywiste, że apteka czerpie zyski zarówno ze sprzedaży jednych jak i drugich preparatów - dodała. 

    "Jeśli nowela ustawy o świadczeniach zdrowotnych wejdzie w życie w proponowanym kształcie, w zasadzie wszystkie działania rynkowe skierowane do partnerów zajmujących się obrotem lekami mogą być uznane za karalne" - oceniła Kieszkowska.

    Rządowy projekt noweli ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zakłada m.in. zwiększenie nadzoru ministra zdrowia nad Narodowym Funduszem Zdrowia oraz walkę z korupcją w obrocie lekami. Projekt jest już po konsultacja społecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu