Czytasz dzięki

IMS podniósł prognozę wzrostu polskiego rynku farmaceutyków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-09-2005, 14:35

IMS Health podniósł prognozę wzrostu polskiego rynku farmaceutycznego w 2005 roku z 5,9 proc. do 7,2 proc.; w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku, wobec analogicznego okresu 2004 roku, rynek ten wzrósł o 8,7 proc. - poinformował w piątek w komunikacie monitorujący ten rynek IMS.

IMS Health podniósł prognozę wzrostu polskiego rynku farmaceutycznego w 2005 roku z 5,9 proc. do 7,2 proc.; w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku, wobec analogicznego okresu 2004 roku, rynek ten wzrósł o 8,7 proc. - poinformował w piątek w komunikacie monitorujący ten rynek IMS.

"Według danych IMS Health, całkowity rynek farmaceutyczny w Polsce w pierwszych ośmiu miesiącach 2005 roku wzrósł o 8,7 proc. w porównaniu do okresu styczeń - sierpień 2004 roku. Oznacza to stabilizację dynamiki jednocyfrowego, ale dosyć wysokiego wzrostu" - podali eksperci IMS Health w komunikacie.

Z ich wyliczeń wynika, że wartość rynku w okresie od stycznia do końca sierpnia 2005 r., liczona w cenach producentów netto, wyniosła 9,38 mld zł.

Zdaniem IMS, w sierpniu ponownie zaobserwowano zwiększone zakupy farmaceutyków dokonywane przez szpitale. "Programy restrukturyzacyjne finansowane przez budżet państwa w lecznictwie zamkniętym oraz dodatkowe finansowanie przez NFZ spowodują, iż rynek leków używanych w szpitalach będzie w dalszym ciągu szybko rósł" - wyjaśnili.

IMS zdecydował się na podwyższenie prognozy dotyczącej rynku farmaceutycznego, także w związku z mającymi wejść w życie nowymi listami leków refundowanych.

"Wejście w życie konsultowanej obecnie przez Ministerstwo Zdrowia nowej wersji list refundacyjnych wpłynie na przyspieszenie wzrostu segmentu leków kupowanych w aptekach. Według zweryfikowanych o te nowe wydarzenia regulacyjne prognoz IMS, całkowity rynek leków w Polsce będzie rósł, osiągając na koniec roku 2005 dynamikę 7,2 proc." - podał IMS.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wartość sprzedaży leków w aptekach - liczona w cenach płaconych przez pacjentów i z uwzględnieniem refundacji - wyniosła 11,3 mld zł i była wyższa o 8,3 proc. niż rok wcześniej w analogicznym okresie.

Natomiast szpitale zakupiły w tym czasie leki za 1,2 mld zł - w cenach zakupu, bez VAT - co stanowi wzrost o 11,8 proc. wobec ośmiu pierwszych miesięcy 2004 roku.

IMS odnotował ponadto w ciągu ośmiu miesięcy 2005 roku znaczny wzrost ilościowy zużycia leków przeciwinfekcyjnych (o 14,9 proc.), stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia (o 13,5 proc.) oraz układu oddechowego (o 12,4 proc.).

"Oznacza to kontynuację wzrostu rozpoznawalności i trendu stałego zwiększania się liczby pacjentów leczonych z powodu chorób przewlekłych płuc, serca i naczyń. Wzrost ten nałożył się na wzrost zachorowań na ostre infekcje w pierwszych miesiącach tego roku" - podał IMS.

Z kolei rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych ośmiu miesiącach 2005 roku o 8,7 proc. i osiągnął wartość 2,2 mld zł (w cenach producenta, bez VAT).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane