In-Stat: w 2010 r. będzie sprzedanych 286 mln odtwarzaczy MP3

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 02-05-2006, 12:30

W 2010 roku zostanie sprzedanych 286 mln odtwarzaczy MP3 - stwierdzono w opublikowanym we wtorek raporcie firmy analitycznej In-Stat. W 2005 roku sprzedano 140 mln sztuk takich odtwarzaczy.

W 2010 roku zostanie sprzedanych 286 mln odtwarzaczy MP3 - stwierdzono w opublikowanym we wtorek raporcie firmy analitycznej In-Stat. W 2005 roku sprzedano 140 mln sztuk takich odtwarzaczy.

    Zdaniem analityków, wzrost sprzedaży obejmie zarówno urządzenia oparte na pamięciach flash, jak i mikrodyskach.

    Jak podaje PAP, pamięć typu flash, stosowana najczęściej w urządzeniach przenośnych, pozwala na zapisywanie i kasowanie komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć nieulotna - do podtrzymania zawartości nie jest potrzebne zasilanie. Pamięci tego typu mają ograniczoną liczbę cykli zapisywania i kasowania, wynoszącą zwykle od 100 tys. do 1 mln operacji. Mikrodyski są dyskami twardymi o zmniejszonych rozmiarach i uproszczonej mechanice. Największe z nich mają obecnie pojemność do 120 GB.

    Według In-Stat, przyczyną blisko dwukrotnego wzrostu sprzedaży ma być spadek cen, większa dostępność legalnych serwisów z plikami MP3 oraz pojawienie się dużych sklepów internetowych, z których internauci za niską opłatą będą mogli ściągać muzykę.

    "Apple będzie dominował na rynku odtwarzaczy MP3, zwłaszcza w USA" - uważa analityk w In-Stat Stephenie Guza. Jej zdaniem, głównymi rywalami Apple będą iRiver, reative, Sony i Samsung. Obecnie, według raportu, 49 proc. właścicieli odtwarzaczy MP3 posiada apple'owskie iPody.

    Odtwarzacze MP3 z mikrodyskami w 2010 roku będą głównie odtwarzaczami multimedialnymi, odtwarzającymi nie tylko  pliki MP3, ale także pliki wideo. Najdroższe z nich będą także wyposażone w kamery i aparaty cyfrowe.WSt, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / In-Stat: w 2010 r. będzie sprzedanych 286 mln odtwarzaczy MP3