Indeks dolara najniżej od pięciu miesięcy. Fed przetrącił „zielonemu” skrzydła? (WYKRES DNIA)

Od grudniowego szczytu indeks dolara stracił już 5,4 proc. Paradoksalnie, to może rozwiązywać największy obecnie dylemat Fedu.

W czwartek indeks dolara, mierzący siłę amerykańskiej waluty wobec sześciu innych głównych walut krajów rozwiniętych, pierwszy raz od pięciu miesięcy zszedł poniżej 95 punktów, powiększając dwudniową zniżkę do 1,9 proc. To efekt posiedzenia Fedu, który zrezygnował z zapowiedzi czterech tegorocznych podwyżek stóp procentowych na rzecz dwóch, motywując to ryzykiem osłabienia wzrostu.

„Już po pierwszej podwyżce stóp procentowych w cyklu inwestorzy zastanawiają się, czy Fed może kontynuować zaostrzenie polityki bez ryzyka zduszenia wzrostu gospodarczego czy uniemożliwienia powrotu inflacji do celu” – komentuje agencja Bloomberg.

Choć dotąd korekta w notowaniach dolara była łagodna i widoczna tylko w notowaniach wobec walut gospodarek rozwiniętych, to jednak od trzynastoletniego szczytu z początku grudnia indeks dolara traci już 5,4 proc. Paradoksalnie osłabienie dolara może pomóc Fedowi w realizacji zamierzeń co do zaostrzenia polityki. Sprawia, że amerykański eksport staje się bardziej konkurencyjny, zmniejsza także presję deflacyjną, wynikającą z tańszego importu i wyjątkowo niskich cen surowców energetycznych.

- Reakcja inwestorów, którzy wyprzedają dolara, w gruncie rzeczy jest zbawienna dla Fedu, ponieważ stawiając granice umocnieniu dolara stwarza korzystne warunki do zaostrzenia polityki – komentował w wypowiedzi dla Blooomberga Ayako Sera, strateg rynkowy banku Sumitomo Mitsui Trust.


Kształtowanie się Indeksu Dolara w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

Kształtowanie się Indeksu Dolara w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane