Indeks Dow Jones zdołał pokonać 9000 punktów

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-06-2003, 22:16

Wskaźnik Dow Jones, grupujący trzydzieści największych spółek przemysłowych USA, jest już najwyżej od dziesięciu miesięcy. Indeks Nasdaq Composite tak wysoko nie był o maja 2002 r. W środę do zakupów skłaniała graczy nieoczekiwana poprawa aktywności sektora usług. Barometr instytutu ISM skoczył w maju do 54,5 punktów z 50,7 w poprzednim miesiącu.

. Wśród blue chipów wyróżniały się papiery Walta Disneya. Zainteresowanie nimi wiązało się z poprawą nastrojów wokół branży medialnej po deregulacji rynku przez Federalną Komisję Łączności. W górę poszły też ceny konkurencyjnych AOL Time Warner i Viacom, ale o sile twórcy myszki Micky zadecydowało podniesienie ceny docelowej akcji spółki przez CS First Boston z 23 do 27 USD.

Analitycy z Goldman Sachs i JP Morgan przyczynili się za to do wzmocnienia sektora lotniczego. Wyróżniały się akcje American Airlines, które zyskały ponad 20 proc.

Dużo gorzej wiodło się koncernom samochodowym. Blisko 3 proc. stracili udziałowcy DaimlerChrysler. Amerykańska cześć koncernu w II kwartale ma zanotować 1 mld EUR strat zamiast oczekiwanych 2 mld EUR zysku. Producent aut płaci tym samym karę za ślepe zwiększanie sprzedaży poprzez obniżki ich cen. Daimler oczywiście musiał obniżyć prognozy wyników na cały rok. Analitycy z JP Morgan, Morgan Stanley i BNP Paribas obniżyli rekomendacje i wyceny spółki. Agencja Standard & Poor’s zmniejszyła zaś perspektywę ratingu przedsiębiorstwa. Spadła wycena pozostałych producentów aut, bo CS First Boston przed sesją zredukował prognozy sprzedaży dla sektora na cały 2003 r.

W czwartek jedyną istotną informacją makroekonomiczną będą cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeks Dow Jones zdołał pokonać 9000 punktów