Indeks Ifo znów w górę

Agnieszka Morawiecka
26-09-2003, 00:00

We wrześniu niemiecki indeks Ifo, obrazujący nastroje przedsiębiorców, wzrósł. Piąty raz z rzędu w tym roku.

Indeks Ifo po raz kolejny poszedł w górę. Oznacza to, że niemieccy przedsiębiorcy nadal z optymizmem patrzą w przyszłość — i to mimo gorszej oceny obecnych warunków w biznesie. We wrześniu Ifo, który traktowany jest jako zapowiedź przyszłych trendów w gospodarce Niemiec i kluczowy wskaźnik klimatu koniunktury w całej strefie euro, wzrósł do najwyższego od 2,5 roku poziomu i wyniósł 91,9 pkt.

Pierwsze półrocze tego roku nie należało do najbardziej udanych w największej europejskiej gospodarce. Niemieccy ekonomiści z tęsknotą wypatrują więc sygnałów ożywienia. Tym bardziej że wyniki zarówno francuskiej, jak i włoskiej gospodarki nie napawają optymizmem. W sierpniu zaufanie przedsiębiorców we Włoszech spadło, choć miesiąc wcześniej mocno poszło w górę. Z kolei we Francji wydatki konsumentow spadły aż o 2,7 proc. w porównaniu z lipcem

— Choć ocena obecnej sytuacji do prowadzenia biznesu w landach zachodnich nie jest dużo lepsza niż przed rokiem, to wyraźnie poprawiły się oczekiwania, które po raz pierwszy od wiosny 2002 r. są rzeczywiście pozytywne — twierdzi Hans-Werner Sinn, prezes instytutu Ifo.

Jednak, jak podkreślają ekonomiści Ifo, mimo stopniowych oznak ożywienia w Niemczech perspektywy są nadal niepewne.

— To pierwszy pozytywny sygnał, ale nie oznacza on jeszcze trwałego ożywienia — twierdzi Heinrich von Pierer, szef Siemensa.

Podobnego zdania jest także Hans Guenter Russ, ekonomista Ifo.

— W najbliższym czasie czeka nas raczej niepewne ożywienie —twierdzi Guenter Russ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeks Ifo znów w górę