Indeks Michigan poprawił nastroje na giełdach Azji

Paweł Kubisiak
opublikowano: 21-07-2003, 09:06

Azjatyckie indeksy zakończyły poniedziałkowe notowania niewielkimi wzrostami, przerywając serię spadków z ostatnich sesji. Impulsem, który poprawił nastroje, stała się piątkowa publikacja amerykańskiego indeksu nastrojów konsumentów, opracowywanego przez Uniwersytet w Michigan. Poprawa tego wskaźnika sugeruje ożywienie na amerykańskim rynku, który jest głównym źródłem dochodów dla wielu azjatyckich spółek.

W Singapurze Straits Times zyskał 0,2 proc., w Hong Kongu indeks Hang Seng zarobił 0,4 proc., a w Korei Kospi podrożał o 0,7 proc. Giełda w Tokio była nieczynna z powodu święta państwowego.

Wzrostom przewodziły akcje eksporterów, w tym czołowych producentów elektroniki i mikroprocesorów - Samsung Electronics i LG Electronics. Popyt w sektorze IT umocnił koreański Samsung, trzeci światowy producent telefonów bezprzewodowych i czołowy producent pamięci komputerowych, który podtrzymał dobre prognozy sprzedaży w trzecim kwartale.

Indeks obrazujący poziom nastrojów konsumentów w USA opracowywany przez Uniwersytet Michigan wzrósł na początku lipca do 90,3 punktów z 89,7 punktu w czerwcu. Analitycy oczekiwali, że wartość indeksu wzrośnie do 90 punktów. Badania Uniwersytetu Michigan opracowywane są na podstawie ankiety telefonicznej przeprowadzonej wśród 300 Amerykanów na początku i 200 kolejnych pod koniec każdego miesiąca.

Azjatyckie rynki uważnie obserwują dane o nastrojach Amerykanów, ponieważ obrazują one, jak kształtować się będą wydatki konsumentów stanowiące dwie trzecie aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, które są głównym rynkiem zbytu dla azjatyckich tygrysów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks Michigan poprawił nastroje na giełdach Azji